نایلون از چه ماده ای بدست میاد


نایلون از چه ماده ای بدست میاد

مواد اولیه نایلون؛ مواد استفاده شده در نایلون و ترکیب مواد اولیه انواع نایلون و نایلکس و تفاوت آن‌ها را در این مقاله میخوانیم.


به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی / 5. تعداد رای:

در این مقاله با مواد اولیه نایلون آشنا خواهیم شد و تفاوت مواد اولیه نایلون ونایلکس را باهم بررسی می‌کنیم. صنایع بسته‌بندی به عنوان یکی از بخش‌های مهم و درآمدزا در میان اصناف مختلف به شمار می‌روند. فرقی نمی‌کند که شما یک سوپرمارکت ساده در یک کوچه داشته باشید یا یک تولیدکننده بزرگ لوازم خانگی؛ برای عرضه محصولات خود به مشتریان حتما از نایلون استفاده می‌کنید. مواد اولیه‌ای که در تولید نایلون مورد استفاده قرار می‌گیرد، مواد پلیمری هستند. برای اینکه بدانید مواد اولیه نایلون چیست یا مواد استفاده شده در نایلون را به خوبی بشناسید؛ این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا درک بهتری نسبت به مواد اولیه نایلون و نایلکس وترکیب این مواد باهم داشته باشید، در ادامه با ما همراه باشید.

چه نوع مواد اولیه‌ای در تولید نایلون استفاده می‌شود؟

معمولا مواد اولیه نایلون از پلی اتیلن به عنوان پلیمر پایه در تولید نایلون‌ها و نایلکس‌ها استفاده می‌شود. با ایجاد ترکیب میان گاز طبیعی و نفت خام، سنتز شیمیایی در اتیلن موجود در آن‌ها رخ می‌دهد. در اثر این پدیده پلی اتیلن تولید می‌شود. ساختار پلیمرها در اثر کنار هم قرار گرفتن زنجیره‌ای بلند از منومرها به وجود می‌آید. در پلی اتیلن نیز زنجیره‌ای بلند از اتم‌های کربن به صورت دو به دو با پیوندهای دوگانه به هم متصل شده‌اند و در شاخه‌های آن‌ها نیز اتم‌های هیدروژن به کربن‌ها وصل می‌شوند.

پلی اتیلن‌ها به عنوان گروهی از مواد پلیمری، دارای خواص فیزیکی و شیمیایی مشخصی هستند. بسیار مرسوم است که به کمک اضافه کردن برخی مواد افزودنی به پلیمرها، خواص آن‌ها را تقویت کرد. در تولید نایلون‌ها، مواد افزودنی را به منظور ارتقای مقاومت کشسانی، تنظیم شبکه ساختاری و افزایش شفافیت سطح نایلون‌های پلی اتیلنی انجام می‌دهند.

دلیل استفاده از پلی اتیلن در تولید نایلون‌ها 

در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی، نایلون را از پلیمرهایی که دارای ساختار پلی آمیدی هستند، تولید می‌کنند؛ اما در ایران، نایلون‌ها به کمک فیلم‌های دمشی که از پلی اتیلن به دست می‌آیند، تولید و روانه بازار می‌شوند. در این قسمت لازم است به یک سوال مهم و اصلی در رابطه با مواد اولیه نایلون‌ها پاسخ دهیم که چرا از پلی اتیلن در تولید نایلون‌ها استفاده می‌شود؟

پاسخ این پرسش به دو ویژگی بسیار مهمی که در پلی اتیلن وجود دارد، ختم می‌شود. پلی اتیلن به عنوان یک ماده پلیمری، دارای خاصیت گرمانرم است. به این ترتیب وقتی در معرض حرارت قرار می‌گیرد، نرم و منعطف می‌شود. نایلون‌ها نیز با حرارت دادن پلی اتیلن تولید می‌شود؛ بنابراین نایلون‌ها همواره دارای ظاهری نرم و منعطف خواهند بود. مشخصه دوم پلی اتیلن، مقاومت بالای آن در برابر ضربه است که منجر به افزایش چغرمگی آن می‌شود. به همین دلیل پلی اتیلن گزینه مناسبی برای تولید نایلون‌ها به شمار می‌رود.

البته مزایا و مشخصات خوب دیگری نیز برای پلی اتیلن می‌توان بر شمرد؛ از جمله این که پلی اتیلن‌ها به هیچ عنوان سمی نیستند و مصرف آن‌ها هیچ‌گونه خطری برای سلامتی انسان ندارد. همچنین به طور کلی در شرایط آب و هوایی معمولی نامحلول است و تنها تحت شرایط خاصی از جمله حرارت دادن آن در هیدورکربنات‌ها یا هالوژن هیدروکربنات‌ها می‌توان آن را حل کرد. در ادامه خواهید دید که پلی اتیلن‌ها در گریدهای با وزن مختلف در بازار عرضه می‌شوند. 

تا اینجا متوجه شدیم که دلیل استفاده از پلی اتیلن به عنوان مواد اولیه تولید نایلون چیست؟ حال وقت آن رسیده است که به ارزیابی گریدهای مختلف پلی اتیلن بپردازیم. مبنای دسته‌بندی گریدهای مختلف این ماده پلیمری، چگالی آن‌ها است. آن چیزی که باعث تغییر چگالی پلی‌اتیلن‌های تولیدی می‌شود، تفاوت در نوع زنجیره پلیمر و تعداد شاخه‌های متصل به شاخه اصلی است. سه دسته زیر به عنوان گریدهای مختلف پلی اتیلن برای تولید نایلون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 پلی اتیلن سنگین یا High De si y PolyE hyle e

در اصطلاح فارسی به این دسته از پلی اتیلن‌ها، پلی اتیلن سنگین یا چگالی بالا گفته می‌شود. در ساختار شیمیایی آن‌ها صرفا یک شاخه اصلی وجود دارد و هیچ‌گونه شاخص فرعی در آن به چشم نمی‌خورد. شاخه اصلی، به زنجیره‌ای در ساتار پلیمر گفته می‌شود که بیشترین تعداد عنصر کربن در آن وجود دارد. وجود شاخه فرعی، باعث کاهش قدرت پیوند بین مولکولی اتم‌های حاضر در شاخه اصلی می‌شود.

به دلیل عدم وجود این شاخه در پلی اتیلن چگالی بالا، پیوندهای قوی بین اتم‌ها وجود دارد و به این ترتیب مقاومت کشش آن‌ها نسبت دو گرید دیگر پلی اتیلن بیشتر است. برای تولید پلی‌اتیلن سنگین باید دو عامل اساسی شرایط واکنش و نوع کاتالیزور مورد استفاده را کاملا تحت کنترل داشت. معمولا از زیگلر- ناتا به عنوان کاتالیزور در تولید پلی‌اتیلن سنگین استفاده می‌شود.

 پلی اتیلن سبک یا Low De si y PolyE hyle e

یکی دیگر از پلی اتیلن‌ها که به عنوان مواد اولیه کیسه نایلون استفاده می‌شود، پلی اتیلن سبک یا چگالی کم نام دارد. سوال مهم این است که تفاوت بین مواد اولیه نایلون چیست؟ پلی اتیلن سبک دارای شاخه فرعی است و به همین دلیل تعداد پیوندهای بین مولکولی کربن‌ها در شاخه اصلی کاهش پیدا می‌کند. کاهش تعداد پیوندها، موجب ضعیف‌تر شدن آن‌ها می‌شود و بنابراین مقاومت کششی محصول نهایی تولیدی با این ماد پلیمری در مقایسه با پلی اتیلن سنگین، کمتر خواهد بود و در نتیجه خواص فیزیکی آن نیز مقداری ضعیف‌تر است.

برای تولید این نوع پلی‌اتیلن از روش پلی مریزاسیون رادیکالی استفاده می‌شود. به دلیل ضعیف‌تر بودن پیوند بین اتم‌های کربن در شاخه اصلی، این دسته از پلیمرها، از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار هستند و به همین دلیل می‌توان محصولات متنوع‌تری با آن‎‌ها تولید کرد. همچنین این نوع پلی‌اتیلن در فرآیند تجزیه شدن توسط میکروارگانی‌ها، راحت‌تر تجزیه می‌شود.

 پلی اتیلن خطی سبک یا Low Li e De si y PolyE hyle e

این پلیمر از طریق کوپلیمریزاسیون مونومر اتیلن با α-اولفین ­های کوتاه ­زنجیر مانند ۱-بوتن یا ۱-هگزن با ۱-اوکتن، کوپلیمری با شاخه‌های هیدروکربن کوتاه تولید می‌شود. کیسه فریزرهایی که به صورت روزانه با آنها سر و کار داریم، از این دسته از پلیمرها ساخته می‌شوند. خطی بودن ساختار این دسته از پلیمرها چه نتیجه‌ای به همراه دارد؟

خطی بودن ساختار آن‌ها موجب ارتقای سطح مقاومت به ضربه و استحکام کششی آن‌ها می‌شود. البته باید اشاره کنیم که باز هم این دو خاصیت در مقایسه با پلی اتین سنگین، ضعیف‌تر خواهد بود. در اثر تقویت این دو مشخصه، یک نقطه ضعف دیگری در پلی اتیلن های خطی سبک به وجود می‌آید و آن کمتر شدن میزان انعطاف‌پذیری‌شان است. به دلیل پیچیدگی‌هایی که در تولید این دسته از مواد پلیمری وجود دارد، قیمت تمام شده آن‌ها نیز نسبت به دو گروه دیگر بیشتر است.

فرق مواد اولیه نایلون با نایلکس

اینکه انواع مواد اولیه نایلون چیست و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، در حال حاضر برای ما روشن شده است. اما سوال مهم بعدی این است که ترکیب مواد اولیه نایلون چیست و چگونه انواع نایلون ها و نایلکس‌های موجود در بازار تولید می‌شوند؟

ترکیب مواد اولیه تولید نایلکس

بهترین ترکیب مواد اولیه برای تولید نایکس عبارت است از: ۲۰ واحد پلی‌اتیلن سنگین فیلم، ۳ واحد پلی‌اتیلن سبک فیلم، ۲ واحد پلی‌اتیلن سبک خطی، ۱۰ احد اف ۷۰۰۰ مهر، ۵ واحد ۵۱۱۰ آریاساسول، ۵ واحد ایکس ۵، ۳ واحد ۰۰۷۵ یا ۰۲۰، ۲ واحد ۲۰۹ ال ال دی امیرکبیر و یک درصد شفاف کننده.

ترکیب مواد اولیه کیسه‌های فریزر

۱۸ واحد اف ۷۰۰۰ مهر، ۱۸ واحد بی ال ۳، ۱ واحد ۲۰۹ ال ال دی امیرکبیر و ۱ واحد ۰۰۷۵ یا ۰۲۰ برای تولید کیسه فریزر با یکدیگر ترکیب می‌شوند. در تولید کیسه فریزر به هیچ عنوان از مواد شفاف کننده یا هر افزودنی دیگری استفاده نمی‌شود.

ترکیب مواد اولیه شرینک

شرینک‌ها را می‌توان از مواد اولیه مختلفی با درصد ترکیب معینی تولید نمود و فرمول ثابتی برای آنها معمولا وجود ندارد. به عنوان مثال برای تولید شیرینک های بسته‌بندی آب، بهترین ترکیب مواد اولیه نایلون شرینک عبارت است از: ۳ واحد ۰۰۷۵ و ۲ واحد ۲۰۹ ال ال دی.

در این مقاله با این موضوع آشنا شدیم که مواد اولیه نایلون چیست؟ در حال حاضر تولید نایلون با کاربری‌های مختلف به عنوان یکی از مشاغل پرطرفدار به شمار می‌رود که توجه فعالان اقتصادی بسیاری را به خود جلب کرده است. آشنایی با مواد استفاده شده در نایلون و ترکیب مواد نایلون و نایلکس را تا اینجا باهم مرور کردیم و جواب چیستی نایلون را معلوم کردیم. در آخر اکثر محصولات کیهان پلاستیک مخصوصا نایلون عریض پنج لایه از مواد اولیه پلی اتیلن به وجود آمده است. حال اگر راجب به مواد اولیه نایلون هرگونه سوالی دارید در قسمت دیدگاه سایت نظرات خود را برای ما کامنت کنید تا بتوانیم به سوالات شما پاسخ دهیم.

مواد اولیه تولید نایلون چیست؟

اولین الیاف ساخته شده توسط بشر نایلون است. این محصول که از زمان‌ های قدیم جزو یکی از پر استفاده‌ ترین محصولات قرار گرفت، با تلاش و تحقیق دانشمندان در مورد این موضوع که با اتصال چه مولکول‌ هایی نایلون به وجود می‌ آید، ساخته شد. با آزمایش‌ های فراوان در نهایت آنها توانستند ماده‌ ای کشسان را تولید کنند که پس از سرد شدن، بسیار کارایی بالایی داشت. امروزه نایلون به عنوان عضوی جدایی ناپذیر از زندگی‌ روزمره ما دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن‌ ها مواد اولیه متفاوتی دارند. در ادامه این مقاله از سایت پلی پارس تهران قصد داریم تا شما را با مواد اولیه پلاستیک آشنا کنیم.

نایلون چیست؟

امروزه اصطلاح نایلون یا نایلکس در کشور ما برای فیلم‌ های اتیلن سنگین به کار می‌ رود که پلاستیک‌ هایی با شکل رکابی بوده و در اکثر فروشگاه‌ ها به کار می‌ رود. اما این واژه در سایر کشورها به همین معنا نبوده و بلکه به تمامی انواع محصولاتی که از این جنس بوده و در بخش‌ های مختلفی از صنعت به کار می‌ روند، نایلون می‌ گویند. تاریخچه نام‌ گذاری این محصول به این نام در ایران به زمانی بر می‌ گردد که پلاستیک فریزری با برند نایلکس در سال ۱۳۵۵ آغاز به کار کرد و این نام برای همیشه بر روی این محصول باقی ماند. به همین دلیل است که در ایران این محصولات را با نام نایلون و نایلکس می‌ شناسیم.

تفاوت نایلون و نایلکس

این دو محصول که هر دو جزوی از نایلون‌ ها هستند، دارای تفاوت‌ هایی با یکدیگر بوده که بیشتر تفاوت ظاهری می‌ باشد. نایلون محصولی دارای ظاهر شفاف، براق و نرم بوده که دلیل این ویژگی‌ ها میزان مواد اولیه سازنده آن است. در نایلون بیشتر از پلی اتیلن سبک استفاده شده و دارای انواع مختلفی در بازار است. انواع نایلون عبارتند از: نایلون حبوباتی، نایلون گلخانه‌ ای، نایلون دسته بنددار، نایلون شیرینگ و نایلون حباب‌ دار. امروزه این محصولات بسیار پرکاربرد بوده و در بسیاری از موارد جایگزین نایلکس شده‌ اند. از دیگر ویژگی‌ های نایلون‌ که منجر به کاربرد بیشتر آن‌ شده است می‌ توان به دوخت پذیری این محصولات اشاره کرد. در مقابل نایلکس محصولی با جنس خشک بوده و به صورت مات تولید می‌ شود. نایلکس قابلیت تولید در ضخامت‌ های بسیار کمی را دارد، در صورتی که نایلون را به آسانی نمی‌ توان به این شیوه تولید کرد. در تولید نایلکس با ضخامت کم می‌ توان آنها را به گونه‌ ای ساخت که در وزن یک کیلوگرم میزان قابل توجهی از نایلکس را شامل شود. نایلکس نیز دارای انواع مختلفی است که در زندگی‌ روزمره از آن ‌ها استفاده می‌ کنیم. انواع نایلکس شامل سفره یکبار مصرف، کیسه فریزر، دستکش یکبار مصرف، نایلکس‌ های فروشگاه‌ ها، نایلکس رکابی و کیسه زباله رولی می‌ باشد. برای آشنایی بیشتر با نحوه نام گذاری این دو نوع محصول در عامیانه کشور ایران بهتر است اینگونه گفت که آن دسته از پلاستیک‌ هایی که نرم بوده و با مچاله کردن آن‌ ها صدای زیادی نمی‌ شنویم، نایلون بوده و آن دسته دیگر که دارای صدای خش خش هستند، نایلکس نام دارند. همواره باید توجه داشته باشید که این روش نام گذاری مرسوم در ایران، دارای پیشینه علمی نبوده و اینگونه بین افراد مرسوم شده است. برای مثال نایلکسی که تحت عنوان نایلکس رکابی در ایران شناخته شده است، دارای نام T-Shi Bag می‌باشد.

ترکیب مواد اولیه نایلون

این موضوع برای بسیاری از افرادی که قصد راه اندازی کارخانه خود در زمینه ساخت محصولات نایلونی را دارند، بسیار سوال برانگیز است که در تهیه نایلون و نایلکس چه ترکیباتی و به چه میزان ماده اولیه به کار می‌ رود؟ در مورد مواد اولیه این محصولات باید گفت که یکی از رایج‌ ترین مواد اولیه، پلی اتیلن سنگین است. اما همیشه از اتیلن سنگین استفاده نمی‌ شود، بلکه حدود ۸۰ درصد آنها از این جنس ساخته شده و ۲۰ درصد باقی مانده نایلون‌ ها، از اتیلن سبک ساخته شده‌ اند. در خصوص نوع و میزان مواد اولیه باید بدانیم که هدف ساختن چه نوع محصولی را داریم و محصول مورد نظر ما باید چه ویژگی‌ هایی داشته باشد. به طور مثال محصول شفاف دارای ترکیبات خاص خود بوده و در مقابل محصولات مات نیز دارای ترکیباتی خاص هستند. پس هر محصول فرمول خاص خود را دارد. در ادامه به بررسی فرمول‌ های سازنده انواع نایلون و نایلکس خواهیم پرداخت. توجه داشته باشید که برای مطمئن شدن میزان هر کدام از مواد اولیه در ترکیبات، لازم است تا تحقیقات بیشتری انجام دهید.

ترکیبات نایلکس شفاف

این محصول دارای خاصیت ‌هایی از قبیل ضربه‌ پذیری، دوخت‌ پذیری و شفاف بودن است. همچنین می‌ تواند در رنگ‌ های مختلف نیز تولید شود. ترکیبات مورد استفاده در نایلکس شفاف عبارتند از:

ترکیب کیسه فریزر

این محصول دارای دو نوع متخلف ضخیم و نازک بوده که هر کدام از آ‎‌ن ها دارای فرمول خاص خود هستند. ابتدا به بررسی ترکیبات کیسه فریزر نازک و سپس کیسه فریزر ضخیم خواهیم پرداخت.

کیسه فریزر نازک

نیازی به هیچگونه ماده شفاف کننده دیگری ندارد

کیسه فریزر ضخیم

ترکیب کیسه زباله رولی

دستورات برای ترکیب مواد اولیه کیسه زباله رولی منجر به ساخت محصولی شده که دارای دوخت‌ پذیری بالا است و قدرت ضربه‌ پذیری آن را نیز افزایش می‌ دهد.

ترکیب سفره یک ‌بار مصرف

این محصول نیز همانند کیسه فریزر دارای دو نوع ضخیم و نازک بوده که به بررسی هر دو نوع آنها خواهیم پرداخت.

سفره یک ‌بار مصرف نازک

سفره یک‌ بار مصرف ضخیم

ترکیب نایلکس شیری

نایلکس شیری که دارای قدرت پوشش بالایی باشد، بسیار محبوب است. بنابراین بهتر است تا میزان مستربچ سفید را دقیقا ریخته تا محصولی مطلوب حاصل شود. همانند سایر ترکیبات این ترکیب نیز نکات فنی بسیاری دارد که با تحقیق در این حوزه با آنها آشنا خواهید شد. لیست زیر مواد اولیه و میزان آنها برای تهیه نایلکس شیری است.

ترکیب دستکش یکبار مصرف

جنس این نوع دستکش‌ ها معمولا نازک بوده و دارای ویژگی شکنندگی هستند. به همین دلیل ترکیب زیر، ترکیب خوبی برای ساخت این محصول است.

ترکیب مواد شیرینک

این محصول دارای ترکیبات مختلفی است که به علت کارایی‌ های گوناگون آن میزان مواد اولیه متفاوت است. به طور مثال اگر هدف بسته‌ بندی آب معدنی است، باید ۳ واحد ۰۰۷۵ و ۲ واحد ۲۰۹ ال ال دی با هم ترکیب کرد تا جنسی مرغوب داشت.

ترکیب انواع نایلون

نایلون‌ ها دارای انواع گوناگونی هستند اما برای نایلون چهار لا، عریض و ساده بهتر است تا ترکیبی اینگونه داشته باشیم که ۳ واحد ۰۰۷۵ یا ۰۲۰ و ۱ واحد ال ال دی را با هم ترکیب کنیم. همچنین برای تهیه نایلون ها میزان نیم درصد لیزکننده و میزان کمی شفاف کننده نیز نیاز است. دلیل استفاده از لیز کننده، راحت باز شدن درب پلاستیک است و این میزان به خواست مشتری و اندازه نایلون بستگی دارد.

نحوه ترکیب مواد اولیه نایلون

در زمان‌ های گذشته برای تولید نایلون و نایلکس، مواد اولیه را به صورت دستی با هم مخلوط می‌ کردند. به این شیوه که آنها را داخل تشت بزرگی ریخته و مخلوط می‌ کردند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم به خصوص در شاخه پلاستیک و پلیمر، برای مخلوط کردن مواد اولیه، از میکسرهای صنعتی استفاده می‌ شود. این میکسرها علاوه‌ بر داشتن دقت بیشتر، سرعت کار را نیز افزایش می‌ دهند. به همین دلیل بهتر است از این دستگاه‌ ها در تهیه نایلون و نایلکس استفاده شود.

نایلون از چه ماده ای بدست میاد

    نظرات بسته شده اند

مطلب بعدی مطلب قبلی