عوارض واکسن پاستوکووک پلاس نی نی سایت


عوارض واکسن پاستوکووک پلاس نی نی سایت

رئیس سازمان انستیتو پاستور کفت: برای تولید واکسن می‌خواستیم از راه‌هایی استفاده کنیم که در انستیتو پاستور ایران تا الان جواب داده است، و به دنبال راهی نرویم که مجبور باشیم از اول فضا بسازیم و از صفر شروع کنیم.


به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی / 5. تعداد رای:

بیگلری:

ایمنی بالا و بی‌خطری از ویژگی‌های واکسن پاستوکووک است

رئیس سازمان انستیتو پاستور کفت: برای تولید واکسن می‌خواستیم از راه‌هایی استفاده کنیم که در انستیتو پاستور ایران تا الان جواب داده است، و به دنبال راهی نرویم که مجبور باشیم از اول فضا بسازیم و از صفر شروع کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «علیرضا بیگلری» رییس سازمان انستیتو پاستور در نشست خبری با حضور پروفسور ویسنته رییس موسسه فینلای کوبا با اشاره به اینکه انستیتو پاستور سابقه‌ای بیش از یک صد سال دارد، بیان کرد: ما پرچم دار بیماری‌های همه گیری بودیم و افتخار داریم که قدیمی‌ترین موسسه تولید واکسن خاورمیانه هستیم.

وی ادامه داد: وقتی بحران عالمگیر کرونا شروع شد، انستیتو پاستور ایران بود که مسئولیت تشخیص کرونا را برعهده گرفت و روزهایی بود که کیت‌های بسیار محدودی در اختیار داشتیم، اما در هر حال توانستیم این زمینه را در کشور ایجاد کنیم تا در کوتاه‌ترین مدت ممکن کشور در زمینه تشخیص آزمایشگاهی کووید ۱۹ کاملاً خودکفا شود.

بیگلری افزود: بعد از آن، موضوع واکسن کرونا بود که ما به دنبال واکسن ایمن و کارا بودیم، واکسنی که عوارض کمی داشته باشد و سعی ما بر این بود که از راه‌هایی استفاده کنیم که در انستیتو پاستور ایران تا الان جواب داده است، به دنبال راهی نرویم که مجبور باشیم از اول فضا بسازیم و از صفر شروع کنیم.

وی گفت: شرط بعدی این بود که اگر می‌خواهیم زیرساختی برای تولید واکسن ایجاد کنیم، طوری باشد که برای پروژه‌های دیگر هم قابل استفاده باشد، بنابراین دیدیم بهترین راه استفاده از همکاری مشترک با کوبا است که از دو سال قبل شروع کرده بودیم.

بیگلری افزود: واکسن ذات الریه مورد نیاز کشور است ولی کشورهایی که می‌توانند این واکسن را تولید کنند، تعدادشان کمتر از انگشتان یک دست است که حدود سه الی چهار کشور هستند، خوشبختانه کوبا یکی از آن کشورها بود که توان تولید این واکسن را داشت و ما با آنها وارد یک همکاری مشترک شدیم البته نه در خصوص یک واکسن بلکه این همکاری در یک پلتفرم و زیرساخت بود.

وی ادامه داد: این زیرساخت نه تنها برای ساخت واکسن کرونا که برای خیلی از واکسن‌های دیگر که در آینده به آن نیاز خواهیم داشت، می‌تواند مورد استفاده خواهد کرد، که این تصمیم بسیار علمی و دقیق بود.

بیگلری گفت: این واکسن ویژگی‌هایی داشت که با توجه به فرایندهای شیمیایی، تولید آن خیلی راحت‌تر انجام می‌شد و آمیخته بود از فرآیندهای شیمیایی، آقای دکتر خودشان نفر اول در این علم هستند و واکسن‌هایی را تولید می‌کنند که بی نظیر خواهد بود، زیرا ایشان حدود ۴۰ سال است که در این حوزه تجربه دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه از همان روزهای اول پیش‌بینی می‌شد که جهش‌های مختلفی در پیش باشد، باید واکسن‌هایی را می‌ساختیم که قادر به مقابله با جهش‌ها باشد، هوشمندی در طراحی این واکسن نیز به کار برده شد و این واکسن علاوه بر این ویژگی‌های خاص و ایمنی بالایی دارد در این حال واکسنی بی‌خطری است که حتی برای کودکان به راحتی به کار برده می‌شوند این واکسن برای زیر هجده سال تست شده و برای آنها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بیگلری گفت: همان زمان تصمیم گرفته شد تا برای واکسن، دز یادآور هم ساخته شود که دز  یادآور می‌تواند برای کسانی که قبلا به این بیماری مبتلا شدند یا واکسن‌های دیگر تزریق کردند موثر باشد.

وی گفت: طبق پیام‌هایی که دریافت می‌کنیم به نظر می‌رسد توجه جهانی به این واکسن معطوف شده است و روند کارآزمایی‌ها در ایران هم با کیفیت خوبی انجام شد.

بیگلری افزود:  در ۸ شهر کشور ۲۴۰۰۰ نفر واکسن را دریافت کردند و تا شهریور نتایج کارآزمایی تحویل داده می‌شود و اطلاعاتمان را به سازمان جهانی بهداشت تحویل می‌دهیم که یکی از هدف‌ها تامین نیازهای داخلی هر دو کشور است.

پرفسور ویسنته ورز بنکومو رئیس انستیتو فینلای کوبا در ادامه‌ی این نشست خبری با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ سال پیش برای کنترل اپیدمی‌های مختلف مخصوصا مننژیت B انستیتو پاستور فینلای تاسیس شد، گفت: واکسن‌های مختلف را در دهه‌های اخیر هم در سطح کوبا و هم در سطح بین المللی تولید کردیم که در حقیقت فلسفه شکل‌گیری انستیتو فنیلای بر اساس تولید اولیه واکسن پنوموکوک بود و بعد از تولید موفق آن، دولت کوبا تصمیم گرفت که برای ارتقای این موسسه واکسن ساز سرمایه گذاری کند و فیدل کاسترو که رییس جمهور ما بود به طور خاص خودش نقش خیلی موثری برای رشد موسسه داشته است.

بنکومو افزود:  در سال‌های بعد فعالیت تولید واکسن برای کودکان را داشتیم و به طور خاص هموفیلوس آنفلوآنزا را تولید کردیم که اکنون در حال استفاده از آن هستیم و واکسن فعلی که در حقیقت بر اساس همکاری مشترک با طرف ایرانی پیش می‌رود اولین واکسن کرونایی است که بر پایه شیمی بنا نهاده شده است  و این همان چارچوبی است که برای واکسن پنوموکوک هم استفاده کردیم و ۱۵ سال طول کشید تا این پلتفرم تولید واکسن را راه اندازی کنیم.

وی ادامه داد: ابتدای شکل‌گیری همین واکسن هم بر پایه همکاری مشترک با انستیتوپاستور ایران بود و مشکل و چالش جدی این بود که واکسن‌های پنوموکوک اصلی در کشور آمریکا تولید می‌شود و این برای ایران و کوبا دسترسی به واکسن را با چالش جدی مواجه می‌کرد.

بنکومو بیان کرد: بنابراین به خاطر این چالش که شامل تحریم‌های کشور آمریکا بود، تصمیم گرفتیم همکاری مشترک ایران و کوبا را رقم بزنیم که هر دو از چالش‌های تحریمی تحت تاثیر بودند و واکسن پنوموکوک را برای کودکان تولید کنیم.

وی گفت: بنابراین اولین همکاری ما با انستیتو پاستور ایران حدود چهار سال پیش برای واکسن پنوموکوک شکل گرفت و این همکاری علمی و تکنولوژی بود که هر دو موسسه به یکدیگر کمک موثری داشتند، تا سال گذشته که درگیر پاندمی کووید۱۹ شدیم و همه‌ی ما از این اتفاق که دنیا با آن درگیر شده بود غافلگیر بودیم و می‌دانستیم باید پاسخ صریحی به این پاندمی دهیم و آن تجربه‌ای که در سالیان گذشته برای پنوموکوک رقم زده بودیم فرصت خوبی بود که از تجربه آن برای واکسن کووید استفاده کنیم. این همکاری مشترک بر پایه واکسنی است که در کوبا سوبرانا۲ تولید و نامیده می‌شود و پاستوکووک که در ایران تولید و استفاده می‌شود.

بنکومو ادامه داد: هدف گذاری این واکسن پیشگیری از بیماری و حتی پیشگیری از انتقال عفونت است و الان خوشحالم که بگویم که توانستیم فاز سه کارآزمایی بالینی در کوبا را با موفقیت به پایان برسانیم و خیلی خوشحالم که اثربخشی واکسن در کشور کوبا و در کارآزمایی بالینی سوم ۹۱.۲ درصد نشان داده شده است و همچنین ۹۱.۲ درصد پیشگیری از فرم‌های علامتدار بیماری است و خوشحالم که این واکسن ۷۵ درصد در پیشگیری از عفونت و انتقال بیماری اثر داشته است و مهم است علاوه بر اینکه جلوی بیماری را می‌گیریم بتوانیم جلوی انتقال ویروس را هم بگیریم.

وی افزود:  این خیلی خوشحال کننده است که واکسن قوی و قابل اتکا داریم و کارآزمایی بالینی واکسن در ایران هم در چندین استان با موفقیت پیش می‌رود و بر اساس نتایج فاز ۳ کارآزمایی بالینی که در ایران انجام شد و در هفته‌های آینده نتایج آن مشخص می‌شود بر اساس یافته‌های مشترک ایران و کوبا آن وقت می‌توان مستندات قوی را برای ارائه به سازمان جهانی بهداشت برای گرفتن مجوزهای لازم از این سازمان بین الملی داشته باشیم ولی چیزی که انتظار داشتیم این بود که واکسن بی‌خطر باشد که نتایج فعلی ما هم این را نشان می‌دهد.

بنکومو ادامه داد: از این نظر که ما واکسن کونژوگه که پلتفرم تولید واکسن است را به صورت معمول در کودکان هم استفاده می‌کنیم که نشان می‌دهد واکسن بی خطری است. به همین دلیل هم ما فاز یک و دو این واکسن را در کودکان در کشور کوبا آغاز کردیم.

وی افزود: خوشبین هستیم که تا آخر تابستان بتوانیم نتایج مطالعه روی کودکان را هم داشته باشیم و این برای افرادی مثل من که پدربزرگ هستم خوشحال کننده است که بتوانیم بچه‌های خود  را از پاییز به مدرسه بفرستیم، اما نکته مهم این است که زمانی که داشتیم کارآزمایی بالینی در کشور کوبا را انجام می دادیم سویه غالب در کشورمان سویه آفریقای جنوبی بود که ۷۴ درصد واریانت‌هایی که شناسایی کردیم از آفریقای جنوبی بود که یک واریانت واکسن گریز محسوب می‌شود.

بنکومو گفت: بنابراین آن اثربخشی ۹۱.۲ درصدی در شرایطی بود که واریانت آفریقای جنوبی در کشور کوبا در گردش باشد ولی ما در عین حال مطالعه‌ی خود را بر اساس دو دز سوبرانای۲ در کشور کوبا انجام دادیم و مطالعه نشان داد اثربخشی این واکسن در دو دُز به تنهایی ۶۵ درصد است که با استفاده از دوز یادآور می‌توانیم به ۹۱.۲ درصد در شرایط پر چالش از نظر واریانت‌های در گردش ارتقا دهیم و این برای ما یک ایده خیلی خوبی بود که بخواهیم از این سوبرانا پلاس به عنوان دُز یادآور در افرادی که سابقه ابتلای قبلی به بیماری داشتند استفاده کنیم که برای آنها به عنوان تک دوز واکسن استفاده می‌کنیم، در هر حال شاید ایمنی جمعی ناشی از واکسن بتواند برای واریانت‌های در گردش فعلی پاسخگو باشد اما این دغدغه جدی وجود دارد که برای  واریانت‌های بعدی واکسن نتواند پاسخگو باشد.

وی گفت: اما سوبرانا پلاس این قابلیت را دارد که تغییراتی در آن دهیم که برای واریانت‌هایی که ممکن است در آینده چالش بشری باشد پاسخگو باشد و خیلی خوشحال هستم که بگویم بعد از انجام فاز یک و دو کارازمایی بالینی در استفاده از تک دوز سوبرانا پلاس در افرادی که سابقه ابتلای قبلی به بیماری داشتند افزایش معنادار و ۱۰۰ برابر افزایش آنتی بادی اتفاق افتد.

بنکومو افزود:  ما بر اساس آن اولویت‌های مشترکی که بین ایران و کوبا تعریف شده بود که بتوانیم واکسن خوبی تولید کنیم، خوشبختانه در مدت همکاری که داشتیم همکاری علمی و تکنولوژی مشترک و موثری داشتیم و مشارکت انستیتوپاستور ایران یک مشارکت جدی علمی در تولید واکسن فعلی بود و امیدوارم که بتوانیم در هفته‌های آینده جشن مشترک در مورد به ثمر رسیدن همکاری مشترک با انستیتوپاستور ایران در پیش داشته باشیم، همچنین کشور کوبا این تعهد را دارد که اگر ظرفیت تولید واکسن در ایران در ابتدا به حد مطلوب نرسد، نصف واکسنی که تولید می‌کند را به ایران بدهد و همکاری وجود خواهد داشت.

بنکومو افزود: اگر من به ایران آمده‌ام برای این است که به شبهات پاسخ دهم که ما یک همکاری خوب با ایران داریم و ما از آن خشنود هستیم.

وی ادامه داد: انتظار داریم نتایج فاز دوم مطالعه بر روی کودکان تا آخر تابستان مشخص شود و در عین حال به نظر نمی‌رسد نیازی به انجام فاز سه کارآزمایی بالینی در کودکان باشد و خوشبین هستیم که اجازه استفاده اضطراری در کودکان را کسب کنیم، اما قابل توجه است که تیم بالینی ما در یک هفته‌ی گذشته از بازدیدهایی که از مراحل کارآزمایی ایران داشتند هیجان زده شدند.

بنکومو گفت: آنچه همکارانم گفتند این بود که استانداردهای لازم در کارآزمایی بالینی بسیار خوب رعایت شده است و همچنین به من گفتند خیلی چیزها از این کارآزمایی بالینی یاد گرفتند، قابل ذکر است که به جز ایران شرکای علمی دیگری برای تولید واکسن کرونا داریم و محققینی از ایتالیا، فرانسه و چین همراهی می‌کنند و از نظرات آنها برای ارتقای واکسن استفاده کردیم.

بیگلری در ادامه‌ی این نشست گفت: آنچه که فعلا در اسکیل کمتر تولید کردیم  در حدود ۱۲۰ هزار دُز واکسن تحویل وزارت بهداشت دادیم که طی این روزها تزریق آن در کشور آغاز می‌شود و  برنامه ریزی نصب خط صنعتی اولمان نیز در شهریورماه تمام می‌شود و از اوایل پاییز بتوانیم از این خط که ظرفیت تولید، ماهی ۳ میلیون دُز را دارد، استفاده کنیم و در انتهای پاییز هم امیدواریم خط دوم به بهره برداری برسد که آن هم ظرفیت مشابه دارد.

وی ادامه داد: در این بین اگر به واکسن نیاز داشته باشیم چون جمعیت کوبا از ما کمتر است، هرچه در کوبا تولید شود نصفش به ایران تعلق می‌گیرد تا وقتی که خودمان ظرفیت تولیدمان کفاف نیازمان را بدهد و خط تولیدی که راه افتاده است حتی با اتمام کووید می‌تواند صدها استفاده دیگر داشته باشد.

بیگلری افزود: مقداری از واکسن که تولید شده بود به وزارت بهداشت تحویل داده شد و این هفته به واکسیناسیون عمومی کشور وارد می‌شود و از اوایل پاییز هم تولید انبوه صنعتی آغاز می‌شود.

برچسب‌ها

واکسن پاستوکووک ۹۲ تا ۹۹ درصد ایمنی‌زایی دارد

تهران- ایرنا- روزنامه ایران در گزارشی نوشت: واکسن تولید مشترک انستیتو پاستور و انستیتو فینلای کوبا دومین واکسن تولید داخل است که در کنار واکسن‌های وارداتی به داد واکسیناسیون عمومی کشور می‌رسد. تزریق پاستوکووک ۹۲ درصد از ابتلای شدید ویروس کرونا پیشگیری می‌کند.

روزنامه ایران ۱۸ مهر به بازتاب سخنان علیرضا بیگلری رییس انستیتوپاستور ایران پرداخت و نوشت: انستیتو پاستور ایران شنبه هفته گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن را تحویل وزارت بهداشت داده و طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است هر هفته حداقل یک میلیون دوز واکسن به وزارت بهداشت تحویل دهد. واکسن پاستوکووک که پس از صدور مجوز اضطراری از سوبرانا ۲ در کوبا به پاستوکووک در ایران تغییر نام داد، در ایران روی خط تولید قرار دارد و گفته می‌شود پس از تجهیز خط تولید صنعتی تولید این واکسن به یک میلیون دوز در هفته خواهد رسید؛ واکسنی که برای کودکان هم مورد مطالعه قرار گرفته و تأییدیه دریافت کرده است و پیش‌بینی می‌شود که نیاز جامعه دانش آموزی ایران را هم پاسخگو باشد.

کارآزمایی این واکسن روی ۲۸ هزار نفر ایرانی (در این کارآزمایی حدود یک‌سوم افراد بیماری زمینه‌ای داشتند) در شرایطی انجام شد که «دلتا» سوش غالب کرونا در کشور بود و البته واکسن‌گریزترین سوش کروناست. توافق بر سر تولید مشترک تنها واکسن کنژوگه در دنیا در ژانویه سال گذشته با انستیتو پاستور ایران و انستیتو واکسن فینلای کوبا به امضا رسید. در فاز سوم کارآزمایی بالینی ۴۴ هزار نفر در کشور کوبا و ۲۴ هزار نفر در ایران در هشت شهر مختلف مورد مطالعه قرار گرفتند و ۱۱ تیرماه سال جاری سفارت کوبا در تهران این مجوز را به انستیتو پاستور ایران داد تا واکسن تولید مشترک با نام پاستوکووک در ایران عرضه شود. گرچه که این مجوز مشروط به این بود که انستیتو پاستور گزارش کارآزمایی بالینی را به سازمان غذا و دارو ارائه دهد و پس از اطمینان رگولاتور از ایمنی و کارا بودن این واکسن، مجوز مصرف اضطراری را با اطمینان صادر و سپس وارد چرخه تزریق عمومی کند.

پاستوکووک تنها واکسن کنژوگه (تکنولوژی ساخت واکسن بر مبنای پروتئین نوترکیب) در دنیا است که دوز یادآور هم تولید کرده و در کنار این ویژگی‌هایش قابلیت تزریق به سنین ۳ تا ۱۸ سال و بالای ۱۸ سال را دارد. نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی فاز سه در کشور کوبا نشان داده شد که دو تزریق واکسن منجر به پیشگیری ۶۵ درصدی از فرم‌های علامت‌دار می‌شود و با تزریق دوز بوستر به داوطلبان ۹۱.۶ درصد افزایش محافظت و پیشگیری از ابتلا به فرم‌های علامت‌دار بیماری مشاهده کردند.

در مطالعه کوبا تأثیرگذاری علیه موارد شدید و بستری بعد از سه دوز تزریق ۱۰۰ درصد گزارش شده و شرایط ارزیابی واکسن در شرایطی در کشور کوبا مورد استفاده قرار گرفته که سوش غالب، سوش آفریقای جنوبی بوده است که واکسن‌گریز محسوب می‌شد. علاوه بر این تزریق پاستوکووک ۹۲ درصد از ابتلای شدید به ویروس کرونا پیشگیری می‌کند و مهم‌تر از همه این واکسن، واکسنی است که می‌تواند با بازمهندسی در حین زمان و بازمهندسی مجدد با چندین جهش هم به صورت همزمان در واکسن اصلی و هم یادآور مقابله کند.

روز گذشته رئیس انستیتو پاستور ایران به همراه مدیر کارآزمایی بالینی پس از دریافت مجوز مصرف اضطراری واکسن پاستوکووک از سازمان غذا و دارو در نشست خبری مجازی درباره جزئیات نتایج کارآزمایی بالینی به خبرنگاران توضیحاتی ارائه دادند. انستیتو پاستور ایران در حالی مدعی تولید یکی از ایمن‌ترین و مؤثرترین واکسن‌های کووید در کشور است که طبق نتایج کلینیکال ترایال فاز سه پاستوکووک تنها واکسن موجود در دنیا است که دوز یادآور دارد و با دوز یادآور می‌تواند بیش از ۹۱.۶ و حدود ۹۲ درصد کارایی در پیشگیری از بیماری شدید و بستری شدن داشته باشد.

علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران می‌گوید: با تزریق سه دوز از این واکسن در بیش از ۹۹ درصد افراد ایمنی زایی دیده می‌شود و همچنین با توجه به اینکه در کودکان فقط به دو دوز واکسن نیاز است و دیگر به دوز یادآور در کودکان نیاز نداریم و در کودکان هم با دو دوز می‌توان به این حد از کارایی رسید. با وجود آنکه کارایی واکسن‌های تولید شده در دنیا در برابر سویه دلتا به نصف کاهش یافته اما مدیر کارآزمایی بالینی این واکسن تأکید می‌کند که مطالعه اثربخشی واکسن در کشور ما در بازه زمانی انجام شده که سوش دلتا در کشور غالب بود که هم از نظر تأثیری که بر واکسن‌ها می‌گذارد و باعث افت تأثیرگذاری واکسن‌ها می‌شود، مورد توجه است و هم از نظری که منجر به شدت بیماری‌زایی و بستری بیمار می‌شود. ما در شرایطی بررسی را انجام دادیم که شاید از جهت درگیری با یک سوش جدید، شرایط ایده‌آلی برای ارزیابی یک واکسن نبود و انتظار می‌رفت که شاید اثربخشی واکسن کمی کاهش یابد.

تیم مسئول تولید واکسن پاستوکووک درباره اقدام برای چاپ نتایج مطالعات در مجلات معتبر هم اعلام کردند مقاله پیش بالینی و استفاده از دوز یادآور این واکسن برای کسانی که قبلاً به کرونا مبتلا شده‌اند، در مجلات چاپ شده است. مقاله کارآزمایی ایران و کوبا نیز به صورت چندین مقاله مرتبط آماده است و در هفته‌های آینده برای نشر به نشریات مرتبط ارائه خواهد شد. به این ترتیب با ویژگی‌های این واکسن و دقتی که در انجام کارآزمایی صورت گرفته و با توجه به اینکه در مقابل دو سوش واکسن گریز دنیا یعنی بتا (سوش آفریقای جنوبی) در کوبا و دلتا (سوش هندی) در ایران کارآزمایی‌ها صورت گرفته، مدارک دارد آماده می‌شود تا تحویل سازمان جهانی بهداشت شود و امید زیادی است که بتواند از سازمان جهانی بهداشت مجوزهای مربوطه را بگیرد. البته گرفتن مجوز هم پروسه‌ای زمانبر است و مراحل مختلفی را باید پشت سر بگذاریم.

بیگلری درباره رژیم تزریق واکسن و چگونگی تحویل واکسن‌ها به وزارت بهداشت هم می‌گوید: رژیم تزریق برای بزرگسالان رژیم سه دوزه است و حتماً توصیه می‌کنیم که دوز یادآور تزریق شود؛ چراکه کارایی و اثربخشی بشدت بالا می‌رود. همچنین تحویل واکسن به وزارت بهداشت نیز به صورت سه دوزه خواهد بود. رژیم تزریق در کودکان به صورت دو دوز خواهد بود. به گفته بیگلری؛ تولید آنتی‌بادی در بدن به معنای کارایی و اثربخشی واکسن نیست بلکه اثربخشی واقعی را وقتی می‌توان اندازه گرفت که واکسن را تزریق کرد و افراد را میان جامعه فرستاد و آن زمان می‌توان درباره اثربخشی صحبت کرد. در رژیم سه دوزه این واکسن با اینکه ۹۹ درصد آنتی‌بادی می‌گرفتیم، اما قدرت پیشگیری از بیماری شدید و بستری شدن حدود ۹۲ درصد بود و تقریباً ۷۰ درصد افراد هم هیچ بیماری علامت‌داری نمی‌گرفتند. بیگلری همچنین درباره تزریق واکسن پاستوکووک به کودکان بالای ۱۲ سال هم تأکید می‌کند که با توجه به تأیید سازمان غذا و دارو و سیاست‌های وزارت بهداشت، این واکسن آماده توزیع و تزریق به کودکان از رنج سنی سه تا ۱۸ سال است. البته به سیاست وزارت بهداشت هم بستگی دارد که تصمیم بگیرد ابتدا بالای ۱۵ سال را بزند یا ابتدا بالای ۱۲ سال و … اکنون واکسن در اختیار وزارت بهداشت است و در هر گروه سنی که سیاست و برنامه‌شان باشد، می‌توانند استفاده کنند.

کاهش حدود ۶۰ درصدی اثربخشی «فایزر» مقابل «دلتا»

احسان مصطفوی مدیر کارآزمایی بالینی واکسن پاستوکووک نیز درباره اثرگذاری سایر واکسن‌های دنیا در مقابل کرونای دلتا هم عنوان می‌کند: سه مورد از مواردی که در مطالعات اخیر به آن اشاره شده، یکی مطالعه‌ای است که در قطر روی واکسن فایزر انجام شده است که نشان داده اثربخشی واکسن به حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است. مطالعه دیگری در رژیم صهیونیستی انجام شده که نشان داده اثربخشی فایزر در برابر ابتلا به فرم‌های علامت‌دار بیماری کرونای دلتا از ۹۴ درصد به ۳۹ درصد کاهش یافته است. در مطالعه‌ای هم که اخیراً در امریکا انجام شده نشان داده که تأثیرگذاری واکسن‌ها از ۹۳ درصد به ۵۳ درصد در یک بازه زمانی چهار ماهه کاهش یافته است.

به گفته مصطفوی، اثربخشی واکسن در پیشگیری از فرم‌های علامت‌دار بیماری در رژیم سه دوزه ۷۰.۵۸ درصد برآورد شد. یعنی این واکسن سه دوزه می‌تواند محافظت ۷۰ درصدی در پیشگیری از فرم‌های علامت‌دار بیمار انجام دهد که قابل توجه و در مقایسه با واکسن‌های موجود در دنیا بالاتر است. پیشگیری از بستری در رژیم سه دوزه ۹۱.۷۶ درصد به دست آمد که یعنی واکسن به طور خاص در پیشگیری از فرم‌های شدید بیماری کارایی مطلوبی را نشان داده است.

مصطفوی درباره نتایج مطالعه انجام شده روی ۳۵۰ داوطلب کودک سه تا ۱۸ ساله در کوبا، می‌گوید: در این مطالعه مشاهده شده که به دنبال تزریق دو دوز از واکسن پاستوکووک یا سوبرانای۲ هیچ عارضه جدی و شدید منتسب به واکسن مشاهده نشده و الگوی بی خطری واکسن در این گروه سنی با گروه سنی بین ۱۹ تا ۳۹ ساله تشابه دارد. بعد از تزریق دو دوز واکسن در این گروه، افزایش چهار برابری تیتر آنتی‌بادی در ۹۹.۳ درصد کودکان سه تا ۱۱ سال و ۹۲.۹ درصد کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال در کوبا مشاهده شده است و نتایج سایر شاخص‌ها هم در این رده سنی مشابه رده سنی ۱۹ تا ۳۹ سال بود. بر اساس همین نتایج، کشور کوبا اجازه مصرف اضطراری این واکسن در کودکان را صادر کرد و تزریق واکسن در کودکان در این کشور با دو دوز سوبرانای ۲ آغاز شده است.

برچسب‌ها

سرخط اخبار پژوهش

فعال شدن هیولا کرونا در ایران

تهران- ایرنا- رشد دوباره تعداد مبتلایان کرونا، نشان از واقعیتی تلخ…

زنانه‌شدن مصرف سیگار؛ دودی که به چشم جهان می‌رود

تهران- ایرنا- کارشناسان اجتماعی از سیگار به عنوان دروازه‌ای برای ورود…

مهمترین مشکل اقتصادی کشور چیست؛ ارز دولتی یا تورم؟

تهران- ایرنا- یک کارشناس اقتصاد-سیاسی ریشه اصلی مشکلات کنونی کشور…

گرانی بنزین ‌مصرف را کم نکرد

تهران- ایرنا- روزنامه همشهری در گزارشی نوشت: آمارهای رسمی نشان می‌دهد…

عوارض واکسن پاستوکووک پلاس نی نی سایت

    نظرات بسته شده اند