عمل اسلیو


عمل اسلیو

عمل اسلیو معده جدیترین و ایمنترین روش لاغری است که می تواند ۸۰ درصد اضافه وزن را از بین برده و به درمان بیماری های مرتبط با چاقی کمک کند


به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی / 5. تعداد رای:

عمل اسلیو معده و هر آنچه باید درباره آن بدانید (عکس و فیلم تجربیات بیماران)

عمل اسلیو معده یک شیوه نوین لاغری (جراحی لاغری) با حداقل تهاجم است که تا ۸۰ درصد اضافه وزن در افراد با چاقی مفرط را کاهش می دهد. به عنوان مثال اگر شخصی ۸۰ کیلو اضافه وزن داشته باشد با انجام این عمل می تواند حدود ۶۰ کیلو از آن را کم کند. همچنین افرادی که جراحی اسلیو انجام می‌دهند، علاوه بر رسیدن به وزن ایده‌آل، به درمان کامل یا بهبود چشمگیر بیماری های مرتبط با چاقی می رسند.

خلاصه ای از عمل جراحی اسلیو معده در یک نگاه

فیلم تجربیات کسانی که عمل اسلیو انجام داده اند (نظر بیماران)

اگر بخواهید درباره نتایج این عمل و وقایع بعد از آن بیشتر بدانید، هیچ چیزی جای گوش دادن به صحبت های افرادی که تجربه انجام عمل اسلیو معده انجام داده اند را برایتان نمی‌گیرد.

عکس قبل و بعد از عمل جراحی لاغری اسلیو

در این بخش تعدادی عکس مربوط به افرادی که تجربه عمل Sleeve دارند را مشاهده می کنید.

تعریف: عمل اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده نوعی عمل جراحی برای کوچک کردن معده است. در این عمل حدوداً ۷۰ تا ۸۰ درصد از حجم معده در افرادی که دارای اضافه وزن شدید یا چاقی مفرط هستند برداشته می‌شود. به عبارتی، بعد از این عمل تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد از معده اولیه در حفره شکم باقی می‌ماند.

نام این عمل در انگلیسی به صورت دقیق تر (Gas ic Sleeve Su ge y) یا (Ve ical Sleeve Gas ec omy) و به معنای برش و برداشتن بخش بزرگی از معده است. اسلیو در انگلیسی به معنای آستین است و علت نامگذاری عمل کوچک کردن معده به این نام، این است که پس از برش و خارج کردن حجم زیادی از معده، بخش باقی مانده شبیه آستین خواهد شد. (البته بیشتر شبیه به یک موز است.)

فیلم عکس عمل اسلیو معده

هرچند که ما مراحل انجام این عمل لاغری را در ادامه با جزئیات و مفصل توضیح داده ایم، اما می توانید با دیدن ویدئو و تصاویر زیر، متوجه شوید که عمل اسلیو چگونه و طی چه مراحلی انجام داده می شود.

هدف از انجام جراحی اسلیو چیست؟

به طور کلی ما با انجام جراحی لاغری ۲ هدف را دنبال می کنیم:

نتیجه هر دو مورد بالا هم در نهایت کاهش وزن خواهد بود. چیزی که ما در عمل اسلیو معده به دنبالش هستیم، کاهش وزن از طریق کاهش حجم معده هستیم. یعنی کاری می کنیم که بیمار غذای کمتری دریافت کند و با خوردن مقدار کمی غذا سریع سیر شده و به صورت خودکار دیگر غذا نخورد.

میزان کاهش وزن پس از کوچک کردن معده با جراحی اسلیو معده چقدر است؟

انتظار می رود که میزان کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده بین ۵۰ تا ۷۰ درصد باشد. اما ما بیمارانی را داریم که تا ۸۰ درصد (و بیشتر) از کل اضافه وزن خود را از دست داده اند. تقریبا با هیچ روش دیگری (چه با جراحی چه بدون آن) نمی توان تا این حد و به صورت ایمن وزن از دست داد.

با نگاه کردن به جدول کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده، می توانید روند کاهش وزن پس از این عمل را مشاهده کنید. همانطور که از جدول پیداست، بیشترین میزان کاهش وزن با جراحی اسلیو در ۶ ماه نخست پس از عمل تجربه خواهد شد.

مزایای عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

شاید در نگاه اول تصور کنید انجام عمل Sleeve تنها منجر به کاهش وزن می شود. اما این تنها مزیت اولیه انجام این عمل است. پس سایر مزایای سلامتی عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

با عمل کوچک کردن معده کدام بیماری ها بهبود پیدا می کنند؟

با اینکه جراحی اسلیو معده روشی تقریبا مدرن است اما مطالعات و تحقیقات زیادی پیرامون آن انجام شده است. در واقع هر سال شمار زیادی مطالعه به منظور بررسی و اثربخشی این جراحی صورت میگیرد.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که انجام عمل اسلیو معده می تواند منجر به رفع کامل یا بهبودی چشمگیر در بسیاری از بیمار ها و مشکلات مربوط به چاقی می شود. به عنوان مثال اغلب مطالعات نشان از بهبود ۶۰ تا ۸۰ درصدی دیابت نوع ۲ در بیماران مبتلا به چاقی می دهند.

با انجام این جراحی معده می توان باعث درمان کامل یا بهبودی بالا در شرایط و بیماری های زیر شد:

این ها تنها برخی از مزایای عمل اسلیو معده بود که مرتبط با سلامتی هستند. اما Sleeve یک سری مزایای دیگر دارد که سطح و کیفیت زندگی افراد را بهبود میبخشد:

شرایط عمل کوچک کردن معده برای لاغری چیست؟

مشخصا هر کسی نمی تواند این عمل جراحی را انجام دهد و حتما باید واجد برخی شرایط بود. مهمترین شرایط انجام عمل اسلیو معده این ها هستند:

وزن مناسب برای عمل اسلیو معده دقیقا چه وزنی است؟

اصلی ترین شرط انجام جراحی اسلیو معده، داشتن شاخص توده بدنی یا BMI توصیه شده است. همانطور که گفته شد bmi بالای ۴۰ افراد را واجد شرایط عمل کوچک کردن معده می کند. این یعنی ما به جای اینکه بگوییم دقیقا وزن مناسب برای عمل اسلیو معده چیست تاکیدمان بر روی شاخص توده بدنی مناسب برای عمل است.

اسلیو چگونه و طی چه مراحلی انجام می شود؟

این عمل ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما برای شما چندان طول نخواهد کشید زیرا تنها کافیست یک جراح اسلیو معده پیدا کنید و در یک بازه زمانی کوتاه به لاغری و سلامتی برسید. برای این منظور شما مراحل ساده زیر را طی خواهید کرد.

قبل از عمل: آمادگی های لازم برای روز عمل و روزهای بعد از آن

روزهای قبل از عمل کوچک کردن معده برای بیمار و جراح مهم هستند اما دلیل اهمیت روزهای قبل از عمل اسلیو چیست؟ چه اهمیتی دارد که قبل از عمل چه اتفاقای رخ می دهد؟

دلیلیش واضح است زیرا باید برای روز عمل و بعد از آن آماده شویم و مهم تر از آن، باید بدون هیچ مشکلی زیر تیغ جراحی برویم زیرا اگر برای عمل آماده نباشیم ممکن است با شرایط پیچیده و پیش بینی نشده مواجه شویم. بنابراین لازم است این اقدامات در نظر گرفته شود:

حین عمل: مراحل انجام عمل اسلیو چیست؟

عمل تحت بیهوشی عمومی و با روش جراحی لاپاراسکوپی صورت میگیرد. این روش ایمن ترین و کم عارضه ترین روش جراحی است و کاملا با عمل معده باز متفاوت است. مراحل عمل اسلیو معده به صورت خلاصه عبارتند از:

تمامی این مراحل کمتر از ۲ ساعت انجام می شود. یعنی مدت زمان عمل اسلیو معده کمتر از ۲ ساعت است و به صورت دقیق تر بین ۳۰ دقیقه تا نهایتا ۲ ساعت در شرایط پیچیده است.

بعد از عمل: مراقبت های لازم دوره نقاهت و ریکاوری

عمل در شریط عادی معمولا بیشتر از ۴۰ دقیقه طول نخواهد کشید. پس از آنکه جراحی به اتمام رسید بیمار به اتاق ریکاوری در اتاق عمل منتقل می شود. در این اتاق تمام علائم حیاتی بیمار چک شده و پس از اینکه کاملا هوشیار شد به بخش منتق می شود.

معمولا در بیمارستان هایی که عمل اسلیو معده در آن ها انجام می شود کاملا مجهز و مدرن هستند، و اتاق مراقبت های ویژه با تجهیزات مورد نیاز برای بیماران Sleeve در آن ها تعبیه شده است. بنابراین بیمار به این اتاق منتقل شده و تحت مراقبت های ویژه یک شب را در بیمارستان بستری می شود.

پس از ۱ شب بستری، بیمار ترخیص شده و به خانه میرود. بلافاصله بعد از رفتن به خانه دستورالعمل هایی وجود دارد که باید رعایت و دنبال شوند. به عنوان مثال بیمار باید تا ۱ ماه رژیم غذایی توصیه شده توسط جراح را رعایت کند تا سریعتر بهبودی حاصل شود.

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

به دلیل پیچیده بودن جراحی و لزوم استفاده از تجهیزات پیشرفته هزینه عمل اسلیو معده نسبتا بالا است. افراد واجد شرایط می توانند بدون پوشش بیمه چیزی بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان برای این روش هزینه کنند. برای اطلاع از هزینه این عمل و شرایط پوشش بیمه به صفحه “هزینه اسلیو معده” مراجعه کنید.

عوارض اسلیو معده چیست؟ (آیا عوارض دارد؟)

هر عمل جراحی چه تهاجمی باشد چه نه، یک سری عوارض احتمالی دارد. به این معنی که ممکن است یک یا چند عارضه برای بیمار رخ دهد یا ندهد. عمل جراحی اسلیو معده نیز به همین شکل است و در کنار تمام مزایای که دارد ممکن است تعداد عوارض احتمالی داشته باشد.

البته عوارض این عمل جزئی و معمولا نادر هستند و چنانچه عمل توسط یک جراح باتجربه و مجرب صورت بگیرد خطر بروز عوارض به حداقل و حتی صفر میرسد. به هر روی موارد زیر تعدادی از عوارض اسلیو معده هستند که ممکن است برای برخی از بیماران رخ دهد یا ندهد:

من نیاز به عمل اسلیو معده دارم، چه کنم؟

اگر فکر می‌کنید شرایط انجام جراحی اسلیو معده را دارید و از همه نظر خود را برای آن آماده کرده‌اید اکنون تنها کافیست یک جراح لاغری پیدا کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین یا از طریق شماره تماس زیر، از دکتر طاها عنبرا متخصص جراحی لاغری و باریاتریک نوبت دریافت کنید.

ما طی یک جلسه ویزیت دوستانه، شرایط شما برای انجام جراحی را بررسی کرده و در صورت واجد شرایط بودن، شما را آماده و مهیای عمل می کنیم. ما از اولین لحظه تا رسیدن شما به وزن ایده آل و سلامتی تان شما را همراهی خواهیم کرد.

پاسخ به سوالات رایج درباره جراحی اسلیو معده

تمام افرادی که شاخص توده بدنی زیر ۳۵ دارند مناسب این عمل نیستند. زیرا آن ها با روش های غیرتهاجمی تری مانند ورزش، رژیم لاغری و دارو درمانی می توانند اقدام به کاهش وزن کنند.

کاهش بیش از ۷۰ درصد اضافه وزن، بهبود سطح سلامتی، کمک به درمان بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی و ….، افزایش اعتماد به نفس، بهبود خواب، بهبود روابط اجتماعی و کاری و … تنها تعدادی از مهمترین مزایای انجام این عمل هستند.

این نوشته چقدر برایتان مفید بود؟

به این نوشته امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۴.۷ ۵. تعداد امتیازات ۱۳۸۵

تاکنون کسی امتیازی به این نوشته نداده شما نفر اول باشید

یکی از بیماری‌های مزمنی که، اغلب افراد جامعه به آن مبتلا می‌شوند چاقی است. این بیماری علاوه بر تاثیر روی اعتماد به نفس و روحیه فرد، می‌تواند زمینه ساز امراضی مانند دیابت، فشار خون بالا، آپنه خواب و سکته قلبی و… شود. روش‌هایی که برای درمان این بیماری، به فرد توصیه می‌شود براساس میزان اضافه وزن متغیر است. در اغلب موارد متخصص برای کاهش وزن تغییر رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی را به بیمار توصیه می‌کند. اما اگر مشکل اضافه وزن، با این روش‌ها قابل درمان نباشد؛ متخصص برای درمان بیمار جراحی اسلیو معده را پیشنهاد می‌کند. در این روش، حجم معده کاهش پیدا کرده و در نتیجه اشتها نیز کم شده و در نهایت وزن نیز کاهش پیدا خواهد کرد.اطلاعاتی درباره جراحی اسلیو معده

مشاوره پزشکی و جراحی دکتر بهزاد نعمتی هنر | متخصص جراحی عمومی متخصص جراحی سرطان های گوارشی فلوشیپ لاپاراسکوپی و چاقی در تهران ————————————– ۰۹۳۹-۱۶۷۷۹۷۹ – ۰۲۱-۸۸۷۷۴۴۴۴

عمل اسلیو معده یا کوچک کردن معده با جراحی چیست؟

عمل اسلیو معده (به انگلیسی: Sleeve Gas ec omy)، یک روش جراحی کاهش وزن است که به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود، در واقع قسمتی از معده را که وظیفه ترشح کننده گی هورمون گرسنگی (گرلین) را دارد بر می دارند (حدود ۸۰ درصد معده)؛ و نتیجه آن یک معده لوله ای شکل یا شبیه موز است که گنجایش کمتری برای غذا دارد و همچنین تغییرات هورمونی ایجاد شده تاثیرات مثبتی می تواند روی فشار خون و بیماری قلبی (در صورت ابتلای بیمار) داشته باشد.

بعد از برداشتن حجم مشخصی از معده، آنچه که از این قسمت باقی می‌ماند شبیه به آستین لباس است. آستین لباس در انگلیسی Sleeve نامیده می‌شود، پس به دلیل شباهت معده جراحی شده با آستین لباس، این عمل را اسلیو معده، یا جراحی آستینی معده و یا عمل گاسترکتومی آستینی هم می‌نامند. احساس گرسنگی در بیمار بعد از عمل کوچک کردن معده، به شدت کاهش یافته و فرد در هر وعده، مقدار کمی غذا مصرف می‌کند. نتیجه حاصل از این عمل، دائمی بوده و برگشتی ندارد. بیمار بعد از جراحی آستینی معده، باید رژیم درستی را در پیش بگیرد تا به بهترین نتیجه برسد. اگر فرد در گرفتن رژیم غذایی بعد از عمل، کوتاهی کرده و دوباره پرخوری کند، معده عمل شده کشیده و بزرگ می‌شود. البته این کشش به معنی برگشت معده به سایز اصلی خودش نیست.

اسلیو معده در یک نگاه

چه کسانی مناسب عمل اسلیو معده هستند؟

عمل جراحی اسلیو معده، از سری عمل‌های پرکاربرد برای درمان بیماری چاقی است. اما نکته‌ای که اغلب بیماران از آن غافل هستند این است که، این روش درمان مناسب همه افراد نیست. به عبارتی دیگر عمل لاغری و هر راه درمانی برای چاقی، به شرایط جسمی و روحی، عادات و رفتار فرد، سابقه بیماری و دارویی و فاکتور‌های خاص دیگری بستگی داشته و تجویز آن تنها با تشخیص پزشک ممکن است. در ادامه به شرایط ویژه کسانی که کاندیدای عمل جراحی اسلیو معده هستند اشاره می‌کنیم:

چه کسانی مناسب عمل اسلیو معده نیستند؟

جراحی اسلیو معده، یک روش مفید و کم خطر برای درمان بیماری چاقی و رسیدن به لاغری است. اما با این حال، این روش درمان برای افرادی با شرایط خاص که در ادامه خواهیم گفت توصیه نمی‌شود:

مزایای عمل اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده به صورت لاپاراسکوپیک است و عوارض آن از جراحی های باز کمتر است و مدت زمانی که طول می کشد از از عمل بای پس معده کوتاه تر است. این روش با کاهش اشتهای شما، فرایند لاغری را برای شما سخت نمی کند. این روش دستکاری در پیلور معده و باقی مسیر گوارش انجام نمی دهد.

عوارض جراحی اسلیو معده چیست؟

برای بسیاری از افراد، این سوال پیش می‌آید که، آیا عمل جراحی اسلیو معده خطرناک است و عوارض خاصی دارد؟ عمل اسلیو معده نیز، مانند هر جراحی دیگری که باعث دستکاری در بدن می‌شود دارای یکسری عوارض است که می‌تواند در بلند مدت یا کوتاه مدت رخ دهد. اما این به معنای خطرناک بودن جراحی اسلیو معده و هر عمل دیگری نیست.

در هر صورت مزایای این عمل بیشتر از عوارض آن بوده و البته تمامی عوارضی که گفته خواهد شد نیز، در شخص ظاهر نخواهد شد. برخی از عوارضی که در کوتاه مدت و در هفته اول رخ می‌دهند عبارتند از:

خونریزی

شایع‌‌ترین عارضه که در همان ۲۴ ساعت اولیه جراحی رخ می‌دهد، خونریزی در محل خط تقسیم دو معده کوچک و بزرگ است.

عفونت زخم

ممکن است بعد از ۷ الی ۱۰ روز پس از عمل، یکی از محل‌های زخم برش عفونت کند. در این شرایط محل برش قرمز شده و بعد از مدتی چرک ترشح خواهد کرد.

لخته شدن خون

یک عارضه دیگر، که برای کمتر از یک درصد از بیماران رخ می‌دهد، لخته شدن خون است. برای جلوگیری از این عارضه، بیمار باید شب‌های بعد از جراحی به طور مرتب پیاده‌روی هایی سبک کند. همچنین واکنش و حساسیت به بیهوشی و مشکلات تنفسی برخی دیگر از عوارض کوتاه مدت عمل اسلیو معده هستند. عوارضی که ممکن است بیمار، در بلند مدت با آن‌ها مواجه شود عبارتند از:

سوءتغذیه

بعد از جراحی لاغری، میزان کالری دریافتی شخص کمتر خواهد شد؛ به همین دلیل بیمار باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کند. در صورت عدم رعایت این رژیم، بیمار مکمل و مواد مغذی مشخصی را دریافت نکرده و به سوتغذیه دچار خواهد شد.

تهوع

اگر در دوران نقاهت و یا حتی بعد از پشت سر گذاشتن این دوران، فرد رژیم غذایی را رعایت نکرده و حتی پرخوری کند، به حالت تهوع و استفراغ دچار خواهد شد.

اسهال

بعد از عمل اسلیو و تغییرات بدن و سبک زندگی و رژیم غذایی، بیمار ممکن است به اسهال دچار شود. افتادگی پوست، سنگ کیسه صفرا و رفلاکس مواد غذایی، از دیگر عوارض بلند مدت این عمل هستند. لازم به ذکر است که تمامی بیماران، این عوارض گفته شده را تجربه نخواهند کرد.

عوارضی که در بلند مدت می تواند ایجاد شود؛ شامل:

عوارض گفته شده در بالا احتمال بسیار کمی دارند. در حال حاضر نیاز به بررسی ها و پیگیری های بیشتری برای اثبات عوارض گفته شده وجود دارد.

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

ابتدا باید فاکتور‌هایی مانند مکان انجام جراحی، جراح لاغری و نوع بیمه و…را در نظر گرفت که می‌توانند تاثیر زیادی روی هزینه عمل اسلیو معده داشته باشند.

علاوه بر این هزینه عمل لاغری ثابت نبوده و به عوامل زیادی بستگی دارد که به آن اشاره می‌کنیم.

همچنین بیمار ممکن است بعد از عمل اسلیو معده، هزینه‌هایی را برای گرفتن مربی ورزشی، تامین مکمل‌ها و جراحی‌های زیبایی کنار بگذارد.

مراحل عمل اسلیو معده چیست؟

بیمار مبتلا به چاقی، برای درمان آن و در نهایت انتخاب روش عمل لاغری اسلیو معده، مراحلی را می‌گذراند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

مرحله اول: جراحی اسلیو معده مناسب من است؟

قبل از انتخاب عمل جراحی اسلیو معده به عنوان تنها راه درمان بیماری چاقی، فرد باید توسط پزشک مطمئن شود که آیا این روش درمان مناسب او هست یا نه؟ به عبارت دیگر، بیمار باید شرایط لازم برای عمل اسلیو معده را دارا باشد؛ شرایط او توسط جراح لاغری با معیار‌های تعیین شده توسط سازمان جهانی بهداشت ارزیابی خواهد شد.

مرحله دوم: انتخاب جراح لاغری

اگر از فیلتر مرحله اول رد شده و کاندید عمل جراحی آستینی معده بودید، باید برای گرفتن مشاوره اولیه از جراح لاغری که انتخاب کردید اقدام کنید. در جلسه مشاوره پزشک درباره نوع جراحی، مزایا و معایب و هزینه‌ها صحبت خواهد کرد. در این بین تحقیق را فراموش نکرده و از کسانی که عمل کوچک کردن معده را انجام داده‌اند، مشورت بگیرید. از آنجاییکه این عمل با لاپاراسکوپ انجام میشود، پیدا کردن پزشک متخصص جراحی عمومی که تبحر و دانش کافی در این زمینه را داشته باشد مهم است.

مرحله سوم: تغییر رژیم غذایی

برای انجام عمل اسلیو معده، باید رژیم غذایی خاصی را قبل و بعد از آن رعایت کنید. متخصص تغذیه، براساس شرایط بدنی و سلامت شما، رژیم غذایی مخصوصی را تجویز خواهد کرد. ممکن است از شما درخواست شود ورزش و انجام برخی از فعالیت‌های بدنی را در برنامه خود بگذارید.

مرحله چهارم: کم کردن وزن

گاهی اوقات جراح، برای کاهش خطرات عمل اسلیو معده از بیمار درخواست می‌کند، قبل از عمل مقداری از وزن خود را کم کند.

مرحله پنجم: انجام عمل جراحی

عمل کوچک کردن معده با لاپاراسکوپ، به وسیله برش‌های کوچکی روی شکم صورت می‌گیرد. این روش چند تفاوت اساسی با جراحی باز دارد، که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

در این روش جراح چند برش کوچک روی شکم زده، تا لاپاراسکوپ و سایر ابزار جراحی را از طریق این برش‌ها وارد شکم و سپس معده کند. لاپاراسکوپ دارای تعدادی دوربین و چراغ است و از داخل بدن عکس گرفته و به مانیتور می‌فرستد.

جراح با کمک این عکس‌ها، دوربین و ابزار جراحی، قسمت زیادی از معده را بر می‌دارد. سپس جراح لاپاراسکوپ و ابزار جراحی را از بدن بیمار خارج کرده، برش‌های روی شکم را بخیه می‌زند.

عمل کوچک کردن معده با لاپاراسکوپ، به نسبت عمل باز درد و خون ریزی کمتری دارد. بیمار روند بهبودی را سریع‌تر طی کرده و دوران نقاهت آسان‌تری دارد.

مرحله ششم: پس از عمل جراحی اسلیو معده

بعد از عمل جراحی اسلیو معده، که در حدود یک ساعت طول خواهد کشید بیمار برای دو روز در بیمارستان بستری خواهد شد. در طی این مدت فرد ممکن است دردی را در ناحیه معده خود حس کند که طبیعی بوده و دکتر برای رفع آن مسکن تجویز خواهد کرد.

اقدامات قبل از عمل اسلیو معده چیست؟

پیش از عمل برداشتن معده، بیمار با جراح ملاقات کرده و آزمایشات لازم را برای تشخیص میزان آمادگی بدن برای عمل را انجام خواهد داد.

سپس بیمار در مورد تمام بیماری‌ها و دارو‌هایی که مصرف کرده است، با پزشک صحبت خواهد کرد.

حداقل تا ۱۰ روز قبل از عمل، پزشک بیمار را از مصرف هرگونه دارو منع خواهد کرد. تجویز و خوردن دارو، تنها باید با هماهنگی پزشک انجام شود. همچنین بیمار باید از نوشیدن الکل و کشیدن سیگار خودداری کند.

کاندید عمل برداشتن معده، باید از تمام ریسک‌ها، خطرات و عوارض جراحی آگاهی یافته و تمامی سوالات خود را از پزشک بپرسد.

بیمار باید یک روز پیش از عمل جراحی، از نوشیدن و خوردن مایعات و غذا خودداری کند.

مدت زمان بستری عمل اسلیو معده

از آنجا که این عمل سر پایی نیست و حتما باید در مرکز بیمارستانی انجام شود، با توجه به شرایط بیمار، یک یا دو شب بستری در بیمارستان و تحت نظر بودن نیاز دارد.

رژیم غذایی عمل اسلیو معده چگونه است؟

رژیم غذایی عمل اسلیو معده، از قبل عمل شروع شده و تا دوران نقاهت و عادت دادن بیمار به خوردن غذای سالم پیش می‌رود. برای گرفتن بهترین نتیجه باید، در روز‌های منتهی به عمل توصیه‌های پزشک را رعایت کرده و رژیمی کم کالری، با کربوهیدرات پایین و کم شیرین داشته باشید. در دو روز آخر قبل از عمل نیز، باید غذا‌های رقیق و مایع مصرف کرده و خوردن گوشت را محدود کنید.

در هفته اول پس از عمل اسلیو معده، رژیم غذایی شما محدود به مصرف مایعات خواهد بود. در هفته دوم به مایعات، پروتئین هم اضافه خواهد شد. در هفته سوم، می‌توانید خوردن غذا‌های نرم و پوره را آغاز و در هفته‌های بعدی، باید مواد غذایی جامد را به رژیم اضافه کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله رژیم غذایی قبل و بعد از عمل اسلیو معده را مطالعه کرده، تا از نوع دقیق غذا‌ها مطلع شوید

چه کسانی بعد از عمل اسلیو معده دوباره چاق میشوند؟

اصولا قبل از انتخاب شما برای فرد مناسب جراحی اسلیو معده، شرایط شما سنجیده می شود و اطلاعات لازم و هشدار های مهم قبل عمل به شما داده می شود.

اما افرادی که علی رغم انجام این عمل جراحی، رژیم غذایی خود را به طور مداوم رعایت نکنند و به اصلاح ریزه خواری داشته باشند احتمال بالایی دارد که پس از کاهش وزن بعد از عمل، مجددا افزایش وزن پیدا کنند.

مراقبت های پس از اسلیو معده

پس از اسلیو گاسترکتومی، در یک هفته اول باید رژیم غذایی کم شکر و پر مایع (مایعات بدون شکر و ماده اضافه) داشته باشد و از نوشیدن نوشیدنی های گاز دار و قندی و کافئین دار خودداری کند.

در هفته اول احساس گرسنگی در فرد کمتر از هفته دوم است و با شروع هفته دوم این احساس گرسنگی بیشتر می شود و رژیم غذایی پر پروتئین شروع می شود؛ ولی همچنان باید از خوردن غذاهای کامل جامد و پیچیده پرهیز شود.

رژیم غذایی معمولی و شروع غذای جامد از حدود ۴ هفته پس از عمل مجاز است.

واکنش بدن در لاغری و کاهش وزن سریع چیست؟

یکسری واکنش هایی هستند که ممکن است طی ۳ – ۶ ماه بعد از عمل برای افراد رخ بدهد:

بهبودی بیماری ها بعد عمل اسلیو معده

اسلیو معده می تواند باعث کاهش وزن طولانی مدت در شما بشود که میزان و مقدار این کاهش وزن بستگی به تغییرات شما در عادات سبک زندگی دارد که با رعایت آن می تواند حدود ۶۰ درصد وزنتان را کم کنید.

در نتیجه این کاهش وزن میتوان انتظار بهبودی موارد زیر را نیز داشت:

زندگی بعد از عمل اسلیو معده و کوچک شدن معده چگونه است؟

زندگی به مانند زندگی یک انسان عادی در جریان است. در بعضی از اشخاص خیلی کم ممکن است تا ۶ ماه پس از برداشتن معده حالت تهوع، استفراغ، ضربان قلب بیشتر و تعرق وجود داشته باشد که پس از مدتی برطرف میشود.

این نکته را در نظر بگیرید که، عمل اسلیو معده یکی از راههای درمان چاقی است و باید بعد از این عمل رژیم سفت و سختی را به کار گرفته و فعالیت‌های بدنی خاصی داشته باشید. اگر همت و اراده کافی نداشته باشید، این احتمال وجود دارد که دوباره به بیماری چاقی مبتلا شوید.

عمل اسلیو

    نظرات بسته شده اند

مطلب بعدی مطلب قبلی