درس ۱۱ نگارش پنجم


درس ۱۱ نگارش پنجم

جواب تمرین های درس یازدهم نگارش پنجم صفحه ۵۷ ، ۵۸ ، ۵۹ و ۶۰ ✔️ گام به گام جواب تمرینات صفحه ۵۷ ، ۵۸ ، ۵۹ و ۶۰ درس ۱۱ یازدهم پنجم دبستان


به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی / 5. تعداد رای:

جواب تمرین های درس یازدهم نگارش پنجم ✔️ صفحه ۵۷ تا ۶۱

گام به گام پاسخ نامه و حل پرسش های تمرینات درس ۱۱ یازده نگارش کلاس پنجم ابتدایی صفحه ۵۷ ، ۵۸ ، ۵۹ ، ۶۰ و ۶۱

جواب تمرین های درس یازدهم نگارش پنجم دبستان ؛ در این مقاله پاسخ و جواب سوال های تمرینات املا و دانش زبانی صفحه ۵۷ و ۵۸ ، درک متن صفحه ۵۸ و ۵۹ و نگارش صحه ۶۰ و ۶۱ درس ۱۱ یازدهم کتاب نگارش پایه پنجم ابتدایی را قرار داده ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب تمرینات درس دهم نگارش پنجم ابتدایی

جواب تمرین های املا و دانش زبانی صفحه ۵۷ و ۵۸ درس یازدهم نگارش پنجم ابتدایی

۱) با توجه به متن درس، واژه هایی که حروف زیر را دارند، در جاهای مشخص شده، بنویسید.

ح : حمله ی – حفظ – وحشت – حوادث – تحقیق – حدود

هـ : ستاره های – فرهنگ – دانشگاه های – همت – هنگام – هولاکو

۲) واژه ی میانی واژه های زیر را از متن درس پیدا کنید و بنویسید.

۳) در جمله های زیر، به جای واژه های مشخص شده، واژه ی مناسب دیگری بنویسید.

🟠 خواجه نصیر با خود گفت: «جامعه برای حفظ (..نگه داشتن..) خود به سه چیز نیازمند است».🟠 خواجه نظام الملک در شهر ری رصدخانه ای ساخت که دانشمندان در آنجا به تحقیق (..پژوهش…)پرداختند.🟠 در آسمان علم و فرهنگ ایران، ستاره های پرفروغ (..پر نور..) فراوانی میتوان یافت.🟠 او در دوازده شهر مهم، مدارس شبانه روزی تأسیس کرد (..ایجاد کرد…).

پاسخ درک متن صفحه ۵۸ و ۵۹ درس یازدهم نگارش پنجم دبستان

الف) متن های زیر را بخوانید.

ب) کدام یک از متن ها را بهتر فهمیدید؟ چرا؟ پاسخ: متن دوم ؛ زیرا از علائم نگارشی در آن استفاده شده است. با استفاده از علائم نگارشی در متن می توانیم منظورمان را بهتر به دیگران منتقل کنیم.

پ) متن زیر را بخوانید و نشانه گذاری کنید. پاسخ: مردی تخم عقابی پیدا کرد و آن را در لانه ی مرغی گذاشت(.) جوجه عقاب با بقیه ی جوجه ها از تخم بیرون آمد و با آنها بزرگ شد(.) در تمام زندگیش(،) او همان کارهایی را انجام داد که مرغ ها می کردند(.) برای پیدا کردن کرم و حشرات(،) زمین را می کند و قدقد می کرد و گاهی هم با دست و پا زدن بسیار(.) کمی در هوا پرواز می کرد(.)

سال ها گذشت و عقاب پیر شد(.) روزی پرنده ی باعظمتی را بالای سرش بر فراز آسمان دید و با خود گفت(:) «چه باشکوه(!) این همه زیبایی(،) این همه قدرت(!)»

سپس از همسایه اش پرسید(:) «این کیست(؟)» همسایه اش پاسخ داد(:) «این عقاب است(،) سلطان پرندگان(.) او متعلق به آسمان است و ما زمینی هستیم(.)»

جواب نگارش صفحه ۶۰ و ۶۱ درس ۱۱ نگارش پنجم دبستان

داستان «راز گل سرخ» (بخوان و بیندیش فصل سوم) را یک بار دیگر بخوانید و خلاصه ی آن را بنویسید، سپس نام جدیدی برای آن انتخاب کنید.

موضوع: شکرگزاری خداوند

متن: در یک دشت زیبا و بزرگ، پروانه ای زندگی می کرد، که خیلی زیبا بود. او خیلی مغرور بود، هر روز صبح به برکه می رفت و صورتش را با شبنم گل ها می شست و به بقیه پروانه ها اهمیت نمی داد. یک روز بقیه پروانه ها تصمیم گرفتند که پروانه نتواند خودش را در آب ببیند. صبح روز بعد، پروانه به برکه رفته تا خودش را در آب ببیند، اما نسیم ملایمی آمد و آب برکه تکان خورد و موج کوچکی به وجود آمد و پروانه نتوانست خودش را ببیند، و او ناراحت شد و رفت.

گل سرخ و زیبایی را دید و به او گفت: چقدر زیبایی، گل گفت: «از گلبرگ هایم تشکر کن، زیبایی من به خاطر این هاست.» گلبرگ ها گفتند: «از ما تشکر نکن، از برگ ها تشکر که نور خورشید را می گیرند و برای ما غذا درست می کنند تا ما خوش رنگ شویم.» برگ ها گفتند: «از ساقه ها تشکر کن که آب و مواد لازم را به ما می دهند.» ساقه ها گفتند: «از ما تشکر نکن، از ریشه تشکر کن که آب و مواد لازم را از زمین می گیرد و به من می دهد. رشته گفت: «از من تشکر نکن، از زمین تشکر کن، چون آب و مواد لازم را به من می رساند.»

زمین گفت: «از من تشکر نکن، از خورشید تشکر کن که، آب دریاها و اقیانوس ها را بخار می کند. تا از ابرها برف و باران ببارد تا شما رشد کنید.» خورشید گفت: «از من تشکر نکنید، باید از خداوند مهربان تشکر کنیم که، همه ی ما و زیبایی ها را آفریده است و وظیفه ی همه ی ما را مشخص کرده است. اوست که خالق همه ی زیبایی ها است.»

پروانه به فکر فرو رفت و متوجه شد که همه ی زیبایی هایش را خداوند به او داده است. از آن روز به بعد پروانه دیگر خود را در آب برکه نگاه نکرد و با دوستانش مهربان شد.

همچنین بخوانید: جواب درس نهم نگارش پنجم دبستان

توجه: شما دانش آموزان پایه پنجم دبستان عزیز اگر می خواهید به راحتی به جواب های کتاب نگارش فارسی پنجم ابتدایی دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در این مقاله جواب سوال های تمرینات درس ۱۱ یازدهم نگارش کلاس پنجم دبستان را به صورت کامل بررسی کردیم ، شما دانش آموزان عزیز می توانید از قسمت دیدگاه، نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. 🤗

جواب درس یازدهم نگارش پنجم

جواب درس یازدهم نگارش پنجم

گام به گام نگارش پنجم درس ۱۱

نام درس : نقش خردمندان | موضوع : گام به گام | پنجم ابتدایی

گام به گام نگارش پنجم درس ۱۱

انتخاب سریع صفحه :

گام به گام نگارش پنجم درس یازدهم :: نقش خردمندان

املا و دانش زبانی صفحه ۵۷ نگارش پنجم

۱  با توجه به متن درس ، واژه هایی که حروف زیر را دارند، در جاهای مشخص شده، بنویسید.

۲ واژه ی میانی واژه های زیر را از متن درس پیدا کنید و بنویسید

۳ در جمله های زیر، به جای واژه های مشخص شده، واژه ی مناسب دیگری بنویسید. خواجه نصیر با خود گفت: «جامعه برای حفظ (..نگه داشتن..)خود به سه چیز نیازمند است». خواجه نظام الملک در شهر ری رصدخانه ای ساخت که دانشمندان در آنجا به تحقیق(..مطالعه…) پرداختند. در آسمان علم و فرهنگ ایران، ستاره های پرفروغ (..نورانی..)فراوانی میتوان یافت. او در دوازده شهر مهم، مدارس شبانه روزی تأسیس کرد (..ساخت کرد…).

درک متن صفحه ۵۸ نگارش پنجم

الف) متن های زیر را بخوانید.

جواب صفحه ۵۸ نگارش پنجم

ب) کدام یک از متن ها را بهتر فهمیدید؟ چرا؟ پاسخ: متن شماره ۲، زیرا در این متن علائم نگارشی بکار رفته است. این علائم ،خواندن و فهم متن را راحت تر می کنند.

پ)متن زیر را بخوانید و نشانه گذاری کنید. پاسخ: مردی تخم عقابی پیدا کرد و آن را درلانه ی مرغی گذاشت . جوجه عقاب با بقیه ی جوجه ها از تخم بیرون آمد و با آنها بزرگ شد . در تمام زندگیش او همان کارهایی را انجام داد که مرغها می کردند. برای پیدا کردن کرم و حشرات زمین را میکند و قدقد میکرد و گاهی هم با دست و پا زدن بسیار کمی در هوا پرواز میکرد. سالها گذشت و عقاب پیر شد . روزی پرنده ی باعظمتی را بالای سرش بر فراز آسمان دید و با خود گفت : « چه باشکوه این همه زیبایی این همه قدرت» سپس از همسایه اش پرسید » این کیست؟ « همسایه اش پاسخ داد : »این عقاب است سلطان پرندگان او متعلق به آسمان است و ما زمینی هستیم. «

جواب صفحه ۶۰ نگارش پنجم

داستان »آوازی برای وطن«(بخوان و بیندیش فصل سوم) را یک بار دیگر بخوانید و خالصه ی آن را بنویسید، سپس نام جدیدی برای آن انتخاب کنید.

خلاصه آوازی برای وطن نگارش پنجم

موضوع : عشق به وطن چند روزی بود که زاغ در قفس آواز کوکو وطنم را سر می داد. صاحب زاغ چون از شنیدن آواز خسته شده بود، او را آزاد کرد و زاغ پر زد ورفت. مرد با خود گفت: حتما وطن او از قفس طلایی من با صفاتر است. ای کاش بال میداشتم و به دنبالش می رفتم. زاغ پرواز کرد و به جویباری رسید. پایین آمد تا از آب آن بنوشد. ماهی ها دور او حلقه زدند و با او صحبت کردند. زاغ گفت: دارم به وطنم بر میگردم، ماهی ها با خود میگفتند: حتما وطن او از این جویبار زلال بهتر است. کاشکی ما هم میتوانستیم دنبالش برویم تا ببینیم وطنش کجاست. زاغ به پرواز خود ادامه داد تا به دریا رسید و بالای بادبان یک کشتی نشست، او به مرغ دریایی گفت: دارم به وطنم بر میگردم. مرغ به او گفت: عبور از این دریا غیر ممکن است و در این جا توفان های سختی می وزد. اما او به راه خود ادامه داد، هر چه به جلوتر می رفت، سرعت باد شدیدتر می شد. ناگهان رعدی در آسمان زد و توفان شدیدی وزیدن گرفت. زاغ نتوانست خودش را کنترل کند و در امواج گرفتار شد. صبح که از خواب بیدار شد، خودش را در ساحل دید. عصر یک روز آفتابی بود. همانطور که در حال پرواز بود، احساس کرد پوست بدنش داغ شده است. نسیمی گرم و خشک به بدنش خورد. بوی این نسیم برای زاغ آشنا بود. ناگهان خوشحال شد و با خود گفت: بوی این نسیم را می شناسم. وطن، وطن. . . . زاغ پایین آمد و روی ماسه های داغ بیابان راه می رفت و به یاد گذشته که با دوستان خود، روی ماسه ها می غلتیدند، غلتید و به یک باره با خود گفت: راستی، آن ها کجا هستند؟ ناگهان در همین موقع، صدای زاغ ها سکوت بیابان را شکست و آن ها از پشت بوته ها بیرون پریدند و گفتند: به وطن خوش آمدی!

مطالب مرتبط

دیدگاه های تایید شده : ۵۸ | در انتظار بررسی: ۱۰

چرا درس ۷ رو ندارین؟🤔😐

فکر کنم درس آزاد باشه

عاااااااااالی هست

دقیقا چون درس ۱۲هم نداره

بله درست میگین

عالی بود😎😙😚😗

درس هفت درس آزاده باید خودمون بنویسیم

اون جایی که گفته بود خلاصه آوازی برای وطن رو بنویس اونو خیلی بلند گفتید اگه می سه کوتاه کنید بازم ممنون

عالی عالی عالی خیلیم پرتقالی

🙃 درس آزاد

چون درس آزاد هست

عالیییییی بود دست سازنده این برنامه درد نکنه

خدا حفظتون کنه.

سلام ثنا جان درس ۷درس ازاد هست موضوع این درس فرهنگ بومی۱هستش

(عالی اموزش خوبی بود.)🌹

بابا دم سازنده اش گرم .. عالیییییییییی بود .. 😜😜😜😜😜😜😜🤩🤩🤩

درس آزاد هست

عالی ممنون ولی مطلب آخری رو چند خط کنین ۱۲ و ۱۳ خطه والا

والا یه انشا ۱۲ ۱۳ خطه

آره

عاااااااااالی هست

عاااااااااالی هست

دقیقا چون درس ۱۲هم نداره

چون درس بعدی درس آزاد هست😐😐😐 خیلی خوب بود 👏👏

خیلی عالی بود😍😙

این عالییی بود ، بی نظیر 👌👌👌👌👌👌👌👌🙌🙌🙏🙏🙏🙏 سپاسگزارم از شما.

درس آزاد توی بعضی از پاسخ نامه ها است ولی موضوع درس آزاد، آزاد هست و باید یک تحقیق باشه و باید خودمان آن درس را کنفرانس دهیم

ارع

عالی هست من راحت جواب هارو پیدا میکنم درس هفتم آزاده

بله دوستان چون درس دوازده و هفت هر دو درس آزاد هستند و ما نسبت به موضوع معلم خودمون باید بنویسیم و یا با اندیشه ی خیش دوست عزیز

عالیه صفحه آخرش یعنی نگارش خیلی زیاده😪

🤣😂

🤣😂

سلام ممنون بسیار عالی فقط سوال سه قسمت اخر ساخت میشه لطفا صحیح کنید

عالی درسته زیاده اما خیلی خوشگله ممنون

واقعا شما عالی عالی عالی هستید خیلی ممنون❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

خیلی زیاده اصلا تو کتاب جا نمیشه

عالیییییییییییه ❤❤❤❤❤❤❤❤❤

عالی بود😎😍

🌹.اموزش خوبی بود.🌹

عالییی

عالی دوستش دارم گام به گام رو واقا ممنون

عالی دمت گرم

عالی بود من درس ۷ یعنی درس آزاد رو نوشتم هزر کی میخواد بگم بهش

دخترا:وایی مرسی عشقا خیلی ممنون😍😍😘 پسرا:عای دمت گرم داش من😂😂😂😂

عالییییی بود این سایت بی نظیر هست من همیشه از این سایت جواب سوال هامو میگیرم ممنون از شما‌😘👍👌

س پاسگذارم از مدیر این سایت و همه ی دست اندرکاران

خیلی عالیه👌👌👌👌👌

خیلی خوب هست ممنونم

متن اول با دوم چه فرقی داشت؟😒😒😒😒

سلام عالی خیلی ممنون🙏🙏🙏⚘⚘

عالی ممنون از سایت خوتون

ای کاش شخصیت هارو میذاشتین

بی‌نظیر

عالی ممنون 🎀

دمتون گرم برا تقلب عاولیه😂💦

ببخشید من میخوام میشه لطف کنی بگی

یک سوال داشتم ؟؟🤨🤨🤔🤔

گفته آوازی برای وطن ولی توی کتاب من نداره اوازی برای وطن رو ، من هم چک کردم هم خواندم ولی نبود

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

درس ۱۱ نگارش پنجم

    نظرات بسته شده اند