بیوتین در چه مواد غذایی وجود دارد


بیوتین در چه مواد غذایی وجود دارد

بیوتین یکی از ویتامین‌های گروه ب است که در مواد غذایی یافت میشود موادغذایی غنی ازبیوتین به سلامت پوست و رشد مو و ناخن ها کمک می‌کند که ….


به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی / 5. تعداد رای:

۱۲ ماده غذایی غنی از بیوتین ویتامین B

با این وجود که تعدادی از ویتامین‌ها بیشتر شناخته شده‌اند و به بعضی از آن‌ها کمتر پرداخته شده است، اما تمام ویتامین‌ها برای سلامتی ما لازم هستند؛ بنابراین بهتر است با مطالعه در مورد ویتامین‌های کمتر شناخته شده و منابع آن‌ها، رژیم غذاییمان را از آن‌ها نیز غنی کنیم. یکی از این ویتامین‌های کمتر شناخته شده،بیوتین است که در این مقاله به بررسی بیشتر درباره ی مواد غذایی غنی از بیوتین می پردازیم.

مواد غذایی غنی از بیوتین

بیوتین یکی از ویتامین‌های گروه ب است که به تبدیل غذا به انرژی در بدن کمک می‌کند. نام‌های دیگر بیوتین، ویتامین H و ویتامین ب ۷ است. ویتامین بیوتین برای سلامتی و عملکرد چشم، مو، پوست و مغز بسیار مهم بوده و در بهبود عملکرد کبد نیز مؤثر است.

ویتامین B12 نیز یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های گروه B است. برای آشنایی بیشتر با فواید آن  به مقاله “هر آنچه باید درباره ویتامین B12 بدانید.“سر بزنید.

بیوتین یک ویتامین محلول در آب است؛ یعنی بدن، آن را ذخیره نمی‌کند. در نتیجه، برای داشتن مقدار کافی از این ویتامین در بدن، باید آن را به طور منظم مصرف کرد.

کمبود بیوتین خیلی نادر است و مطالعات کافی برای تعیین دوز توصیه‌ شده روزانه (RDA) یا میانگین دوز مورد نیاز تخمینی (EAR) انجام نشده است؛ هر چند که مقدار روزانه (DV) بیوتین معمولا حدود ۳۰ میکروگرم در روز است.

با اینکه بیوتین به صورت مکمل هم موجود است، اما بیشتر افراد می‌توانند با داشتن یک رژیم غذایی متنوع تمام بیوتین مورد نیازشان را از غذاها دریافت کنند. در ادامه، ۱۲ غذای اصلی غنی از بیوتین را معرفی می‌کنیم. در پایان نیز مقدار بیوتین مواد غذایی حیوانی و گیاهی در جدولی تنظیم شده است.

۱٫ زرده تخم مرغ سرشار از ویتامین B است.

تخم مرغ و تخم پرندگان سرشار از ویتامین‌های گروه ب، پروتئین، آهن و فسفر بوده و زرده تخم مرغ منبعی غنی از بیوتین است. یک تخم مرغ کامل پخته (معادل ۵۰ گرم) تقریباً ۱۰ میکروگرم بیوتین دارد. این مقدار، ۳۳ درصد نیاز روزانه به بیوتین را رفع می‌کند.

برای کاهش خطر مسمومیت با باکتری سالمونلا و بهبود جذب بیوتین، باید همیشه تخم مرغ‌ها را به طور کامل بپزید. مصرف تخم مرغ خام به خاطر وجود پروتئینی به نام آویدین در سفیده آن، مانع جذب بیوتین می‌شود.

تخم مرغ را می‌توان به صورت آب‌پز یا نیمرو و در شیرینی‌هایی مانند وافل یا مافین مصرف کرد.

۲٫ حبوبات از غنی ترین منابع بیوتین هستند.

حبوباتی مثل نخود، لوبیا و عدس دارای مقادیر زیادی پروتئین، فیبر و ریز مغذی هستند. بادام زمینی و دانه سویا از غنی‌ترین منابع بیوتین در دسته حبوبات هستند. یک اونس یا ۲۸ گرم بادام زمینی بو داده حاوی کمتر از ۵ میکروگرم بیوتین است. این مقدار با ۱۷ درصد از مقدار مورد نیاز بدن در یک روز برابری می‌کند.

مطالعه‌ای در مورد مقدار بیوتین موجود در غذاهای متداول ژاپنی نشان داد که ۱۰۰ گرم (تقریباً سه چهارم یک فنجان) سویای کامل، حاوی ۳۱۹ میکروگرم بیوتین یا ۶۴ درصد از مقدار بیوتین مورد نیاز بدن در یک روز است.

حبوبات معمولاً جوشانده شده و به عنوان پایه برای درست کردن سالادها و غذاهای مختلف استفاده می‌شوند.

۳٫ مغز آجیل‌ها و دانه‌های یکی از مواد غذایی غنی از بیوتین هستند.

مغزها و دانه‌های روغنی منبع خوبی از فیبر، چربی اشباع نشده و پروتئین هستند. بیشتر این مغزها و دانه‌های روغنی حاوی بیوتین هم هستند؛ اما مقدار بیوتین هر کدام از آنها بسته به نوعشان متفاوت است.

یک چهارم فنجان یا ۲۰ گرم دانه آفتابگردان بو داده دارای ۶۲ میکروگرم بیوتین است و ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین بیوتین را تامین می‌کند، در حالی که یک چهارم فنجان یا ۳۰ گرم بادام بوداده حاوی ۵۱ میکروگرم بیوتین یا ۵ درصد از مقدار بیوتین مورد نیاز بدن در یک روز است.

مغزها و دانه‌های روغنی را می‌توان به صورت خام، در سالاد، با انواع پاستاها و خوراک‌ها، همراه با آجیل یا با کره دانه‌های روغنی مصرف کرد.

۴٫ از بیوتین موجود در جگر حیوانات غافل نشوید.

بعضی از ارگان‌های حیوانات (به ویژه جگر) دارای مقادیر بالای بیوتین هستند. این موضوع از نظر زیست‌ شناسی کاملاً معقول است؛ چرا که بیشترین مقدار بیوتین در کبد ذخیره می‌شود.

۳ اونس یا ۷۵ گرم جگر پخته گوساله، تقریباً ۳۱ میکروگرم بیوتین دارد و ۱۰۳ درصد از نیاز روزانه بدن به آن را تأمین می‌کند. جگر پخته مرغ حتی از جگر گوساله هم غنی‌تر است و هر ۷۵ گرم (۳ اونس) آن ۱۳۸ میکروگرم بیوتین دارد (برابر با ۴۶۰ درصد از نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین) که این میزان، بسیار بالا است.

جگر را می‌توان با پیاز سرخ کرد، با آن همبرگر درست ‌کرد و یا آن را با انواع پاستا مصرف کرد.

۵٫ سیب‌زمینی شیرین حاوی بیوتین است.

سیب‌زمینی شیرین سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان‌های کاروتنوئید است. سیب‌زمینی شیرین همچنین یکی از مواد غذایی غنی از بیوتین است.

نصف فنجان یا ۱۲۵ گرم سیب زمینی شیرین پخته حاوی ۴۲ میکروگرم بیوتین است که ۸ درصد از نیاز روزانه بدن به آن را تأمین می‌کند.

سیب‌زمینی شیرین را می‌توان آب‌پز کرد یا در مایکروویو گذاشت تا نرم شود. همچنین می‌توان آن را پوست گرفت، پخت و پوره کرد یا با آن برگر گیاهی خانگی درست کرد.

۶٫ قارچ ها سرشار از بیوتین هستند.

قارچ‌ها غنی از مواد مغذی هستند و فواید زیادی دارند. یکی از این فواید، مقدار بالای بیوتین است. در واقع مقدار بالای بیوتین، از قارچ‌ها در مقابل انگل‌ها و مهاجمانی که در طبیعت هستند محافظت می‌کند.

۱۲۰ گرم قارچ دکمه‌ای کنسرو شده حاوی ۶۲ میکروگرم بیوتین است که تقریباً ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن به آن را تأمین می‌کند. یک فنجان یا ۷۰ گرم قارچ دکمه‌ای تازه و خرد شده، دارای ۶۵ میکروگرم بیوتین است که ۱۹ درصد نیاز روزانه بدن به آن را تأمین می‌کند.

قارچ کنسرو شده را می‌توان در نودل‌ها و انواع سس‌ها یا روی پیتزاهای خانگی ریخت و مصرف کرد. قارچ تازه را هم می‌توان پخت، سرخ کرد یا به سالاد اضافه کرد.

۷٫ میوه موز سرشار از ویتامین B است.

موز یکی از محبوب‌ترین میوه‌ها در تمام دنیا است. این میوه سرشار از فیبر، کربوهیدرات‌ها و ریز مغذی‌هایی مانند ویتامین‌های گروه ب، مس و پتاسیم است.

یک موز کوچک (معادل ۱۰۵ گرم) تقریبا حاوی ۲۰ میکروگرم بیوتین است که این مقدار ۱ درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده را تأمین می‌کند.

موز اغلب به تنهایی خورده می‌شود، اما می‌توان با این میوه اسموتی درست کرد، آن را با کره‌های مغزها (مثل کره بادام زمینی) مصرف کرد یا با منجمد کردن آن در فریزر، بستنی میوه‌ای بدون شیر درست کرد.

۸٫ کلم بروکلی منبع خوبی از بیوتین است.

کلم بروکلی یکی از مغذی‌ترین سبزیجات و سرشار از فیبر، کلسیم و ویتامین‌ C و A است. بروکلی همچنین یکی دیگر از مواد غذایی غنی از بیوتین است. یک دوم فنجان (۴۵ گرم) بروکلی خام و قطعه شده حاوی ۴۰ میکروگرم بیوتین است که ۱ درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده را تأمین می‌کند.

بروکلی خام را می‌توان با حمص یا سس خورد، بخارپز کرد، با روغن زیتون و ادویه‌ها تفت داد یا در پاستا، خوراک‌ها و سوپ ریخت.

۹٫ مخمرها حاوی بیوتین هستند.

هم مخمر تغذیه‌ای و هم مخمر نان حاوی بیوتین هستند؛ اما مقدار بیوتین موجود در آن‌ها متفاوت است.

به مخمر نان، مخمر فعال خشک هم می‌گویند و از آن برای تخمیر نان استفاده می‌شود؛ در حالی که مخمر تغذیه‌ای یک نوع مخمر غیر فعال است و اغلب از آن برای درست کردن پنیرهای غیر لبنی استفاده می‌شود.

هر دو قاشق غذا خوری یا ۱۶ گرم مخمر تغذیه‌ای حاوی حداکثر ۲۱ میکروگرم بیوتین است که ۶۹ درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین را تأمین می‌کند.

از طرف دیگر، حدود دو و یک چهارم قاشق چایخوری استاندارد یا ۷ گرم مخمر خشک فعال که برای پخت و پز استفاده می‌شود، حاوی ۴۱ میکروگرم بیوتین است که ۵ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین را تأمین می‌کند.

۱۰٫ میوه آووکادو حاوی ویتامین بیوتین است .

آووکادو به عنوان یکی از منابع خوب فولات و چربی‌های غیر اشباع شناخته می‌شود؛ اما این میوه منبع بیوتین هم هست. یک آووکادوی متوسط (معادل ۲۰۰ گرم) حاوی حداقل ۸۵۱ میکروگرم بیوتین است که ۶ درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین را تأمین می‌کند.

آووکادو را می‌توان خام، به صورت پوره شده و همراه با نان تست، در سالاد، سوپ، تاکو، سس گواکاموله و بوریتو (غذایی شبیه ساندویچ) مصرف کرد.

۱۱٫ ماهی سالمون یکی از مواد غذایی غنی از بیوتین است.

مقدار۳ اونس ماهی سالمون پخته حاوی ۵ میکروگرم بیوتین است. ماهی سالمون غنی از روغن امگا ۳ است و به همین دلیل مورد علاقه افرادی است که به سلامتی موهایشان اهمیت می‌دهند. برای جلوگیری از ریزش مو می‌توان از مکمل‌های امگا ۳ هم استفاده کرد.

۱۲٫ با استفاده از لبنیات می‌توانیم بیوتین مورد نظر بدن خود را تامین کنیم.

شیر، پنیر و ماست همگی حاوی مقادیر مختلفی بیوتین هستند. بنابر اعلام مرکز مکمل‌های غذایی

نتیجه گیری

طبق بررسی های انجام شده بیوتین یک ویتامین محلول در آب و از گروه ویتامین‌های ب است که بدن انسان آن را از مواد غذایی دریافت می‌کند. کمبود این ویتامین به ندرت پیش می‌آید و با خوردن غذاهای غنی از بیوتین می‌توان از ابتلا به کمبود این ویتامین اجتناب کرد.

تعدادی از بهترین منابع بیوتین عبارتند از حبوبات، زرده تخم مرغ، جگر حیوانات، مغزها، دانه‌های روغنی، قارچ، آووکادو، سیب‌زمینی شیرین و مخمر. با اینکه مکمل‌های بیوتین در بازار موجود هستند، اما با داشتن یک رژیم غذایی متعادل می‌توانید مقدار بیوتین مورد نیاز بدنتان را تامین کنید.

با توجه به اطلاعات این مقاله، رژیم غذایی شما از نظر بیوتین در چه وضعیتی است؟ آیا  مواد غذایی غنی از بیوتین را به میزان کافی استفاده می‌کنید می‌کنید؟ نظراتتان را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

منبع:

مقالات مرتبط

چگونه از شر جوش کمر و پشت خلاص شویم؟

محافظ حرارتی مو : آیا محصولات محافظ حرارت واقعاً از موهای ما مراقبت می‌کنند؟

شوره سر با خشکی پوست سر چه تفاوتی دارد؟

درباره نویسنده

lafa e blog

سلام ایا ریزش موی پا به این ویتامین بستگی داره؟

بیوتین یکی از ویتامین های محلول در آب است که برای بدن ما ضروری است. این ماده مغذی که با نام ویتامین B-7 نیز شناخته می شود، به سوخت و ساز مواد غذایی در بدن ما کمک می کند.

کمبود بیوتین در بدن، می تواند باعث بروز مشکلاتی در سیستم عصبی، پوست، مو و ناخن شود.

فوائد این ویتامین عبارتند از:

در بسیاری از اوقات، افرادی که مو و ناخن های ضعیفی دارند، برای بهبود وضعیت مو و ناخنشان از بیوتین استفاده می کنند؛ اما شواهد بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد مصرف این ویتامین، باعث بهبود وضعیت مو و ناخن می شود. تاثیر بیوتین بر روی مو و ناخن بسیار کم است و افرادی که می خواهند مو و ناخنشان را تقویت کنند، باید علاوه بر مصرف بیوتین، از ویتامین ها و مواد معدنی دیگر هم استفاده کنند.

بیوتین محلول در آب، یعنی که بدن ما نمی تواند آن را ذخیره کند و این ویتامین تنها از طریق مواد غذایی که مصرف می کنیم وارد بدن می شود.

روده مقدار کمی از این ویتامین را تولید می کند؛ اما تا کنون مشخص نشده که این ویتامین تولید شده در روده، جذب بدن می شود یا خیر، و اگر بله، چه مقدار از آن جذب بدن می شود؟

بیوتین در غذاهای زیادی مانند: زرده تخم مرغ، جگر، آووکادو و برخی سبزیجات وجود دارد. علاوه بر این، می توانید مکمل های خوراکی آن را از داروخانه ها تهیه و مصرف کنید.

در این مقاله از سایت دکتر چک، می خواهیم مواد غذایی که حاوی این ویتامین هستند را به شما معرفی کنیم تا با قرار دادن آن ها در رژیم غذایی خود، سلامتی تان را بهبود ببخشید. با ما همراه باشید…

مواد غذایی سرشار از بیوتین

داشتن یک رژیم غذایی متنوع که سرشار از مواد مفید و مغذی است، تا حد خیلی زیادی بیوتین مورد نیاز بدن را تامین می کند. خب حالا ببینیم بیوتین در چه مواد غذایی وجود دارد :

جگر و سایر گوشت ها

جگر یکی مواد غذایی حاوی بیوتین است که حاوی مقدار زیادی از این ویتامین است. هر وعده غذایی که حاوی ۳ اونس جگر پخته شده گاو است، حدود ۳۱ میکروگرم از این ماده را دارد.

سایر اندام های گاو، مانند کلیه، نیز منبع خوبی از این ویتامین هستند.

گوشت حیوانات دیگر، بیوتین کمتری دارد؛ اما همچنان می توانند این ماده مورد نیاز بدن را تا حد معینی تامین کنند. برای مثال، ۳ اونس گوشت خوک حاوی تقریباً ۴ میکروگرم از این ویتامین است.

۳ اونس گوشت تقریباً برابر با یک کف دست است.

زرده تخم مرغ

زرده تخم مرغ یکی از مواد غذایی سرشار از بیوتین است. یک عدد تخم مرغ پخته شده حدودا ۱۰ میکروگرم از این ماده را دارد.

به دلایل ایمنی و برای اینکه میزان این ویتامین دریافتی بدنتان به حداکثر برسانید، بهتر است همیشه قبل از خوردن تخم مرغ، آن را به خوبی بپزید تا احتمال آلودگی آن را به صفر برسانید.

مخمر

مخمر آبجو و مخمرهای غذایی، منابع خوبی از بیوتین هستند. با این حال، میزان این ماده در هر کدام از مواد غذایی که در کارخانه ها تولید می شوند، به نحوه ساخت و ترکیبات آن محصول بستگی دارد.

مخمر آبجو یک مخمر فعال است که از آن در تهیه آبجو و نان استفاده می شود. مخمرهای غذایی جزو مخمر های غیرفعال هستند و از آن ها بیشتر برای عطر و طعم بخشیدن به غذاها استفاده می شود.

هر دو ۲ قاشق غذاخوری سر پر مخمر، حدودا ۲۱ میکروگرم بیوتین دارد. این مقدار، ۷٪ نیاز بدن ما را به این ویتامین تامین می کند. مصرف مخمر، مزایای سلامتی زیادی دارد. برخی ازین فواید عبارتند از:

هشدار: افرادی که به بیماری التهابی روده (IBD)، نقرس، گلوکوم و فشار خون بالا دچارند، نباید این ماده غذایی را مصرف کنند؛ زیرا مصرف آن، باعث بدتر شدن علائم شان می شود!

علاوه براین، افرادی که به مخمر حساسیت دارند، باید از مصرف مواد غذایی حاوی مخمر پرهیز کنند.

آجیل و دانه ها

از جمله مواد غذایی حاوی بیوتین آجیل و دانه ها هستند. با مصرف بادام درختی، بادام زمینی، گردو، پسته و سایر دانه ها می توانید نیاز بدنتان را به این ماده تأمین کنید. هر کدام از این خشکبار، میزان ویتامین متفاوتی دارند. می توانید بسته به ذائقه و ارزش غذایی هر کدام، آجیل مصرفی تان را انتخاب و در طول روز، مقدار مناسبی از آن را مصرف کنید.

برای مثال، یک چهارم فنجان بادام بو داده، حاوی ۱٫۵ میکروگرم، و یک چهارم فنجان دانه آفتابگردان بوداده، حاوی ۲٫۶ میکروگرم از این ویتامین است.

ماهی قزل آلا

یک وعده ماهی قزل آلای پخته شده که حدودا ۳ اونس وزن دارد، حاوی ۵ میکروگرم این ماده مغذی است.

علاوه براین، ماهی قزل آلا سرشار از اسید های چرب امگا۳ است و سلامت پوست و مو را تضمین می کند. اگر ریزش مو دارید، این ماهی را در رژیم غذایی تان قرار دهید.

همچنین، مصرف ماهی قزل آلا به سلامت قلب، درمان بیماری تیروئید و تقویت ذهن کمک می کند.

لبنیات

لبنیات از جمله مواد غذایی دارای بیوتین می باشد. شیر، پنیر و ماست حاوی مقادیر متفاوتی از این ویتامین هستند. لبنیات علاوه بر این ماده، حاوی اسیدهای چرب امگا۳ نیز هستند و سلامت استخوان، بهداشت دندان، درمان فشار خون بالا، داشتن عروق خونی سالم، حفظ میکروباکتری ها و کلسترول روده، وزن سالم و سلامت سلول های بدن را تضمین می کنند.

برای تامین بیوتین مورد نیاز بدن، نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

آووکادو

یک وعده غذایی که حاوی ۱۰۰ گرم آووکادوست، ۳٫۲ تا ۱۰ میکروگرم از این ماده مغذی است. اگر به دنبال داشتن پوست خوب و شاداب هستید، مصرف آووکادو را فراموش نکنید؛ زیرا علاوه بر این ماده، حاوی مقادیر زیادی ویتامین E است.

مصرف این گیاه، به سلامت قلب، احساس سیری،کاهش وزن و کاهش علائم آرتروز کمک می کند.

سیب زمینی شیرین

سرشار از فیبر، پتاسیم و ویتامین است. نصف فنجان سیب زمینی شیرین پخته شده، حاوی تقریباً ۲٫۴ میکروگرم ویتامین است.

علاوه براین، سیب زمینی شیرین سرشار از بتا کاروتن است. بتا کاروتن در بدن تبدیل به ویتامین A می شود و در جایگزینی سلول های پوستی نقش مهمی دارد؛ بنابراین برای حفظ سلامت پوست بسیار مفید است.

مصرف منظم این گیاه، باعث بهبود حساسیت به انسولین در مبتلایان به دیابت، متعادل نگه داشتن فشار خون، کاهش خطر ابتلا به سرطان، بهبود هضم و جذب غذا، حفظ سلامت چشم، تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب می شود.

کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از گیاهان پر خاصیت است که اگر آن را عضو ثابت سفره تان کنید، دوست خوبی برای سلامتی تان خواهد بود. این گیاه باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش، پیشگیری و کمک به درمان سرطان، تقویت حافظه، تقویت و ساختن استخوان های قوی و گردش خون سالم در بدن می شود.

هر وعده غذایی که شامل یک فنجان کلم بروکلی تازه باشد، ۰٫۴ میکروگرم بیوتین دارد.

اگر می خواهید از کلم بروکلی استفاده کنید، نکات زیر را فراموش نکنید:

بدن ما به چه مقدار بیوتین نیاز دارد؟

هنوز دانشمندان دقیقاً نمی دانند که هر فرد در طول روز چه مقدار از این ماده مغذی را باید مصرف کند! با این حال آن ها تخمین زده اند که میزان مصرف روزانه این ماده برای بزرگسالان در حدود ۳۰ میکروگرم است. آن ها به مادران شیرده توصیه کرده اند که در طول شیردهی، روزانه ۳۵ میلی گرم از این ویتامین را مصرف کنند.

تحقیقات نشان داده است که در کشور های غربی، افراد مختلف به طور متوسط ​​حدودا ۳۵ الی ۷۰ میکروگرم بیوتین در طول روز مصرف می کنند.

افرادی که دچار کمبود بیوتین می شوند و باید از این ماده بیشتر در طول روز مصرف کنند؛ عبارتند از:

کمبود بیوتین در بدن اگر در حد متوسط باشد، می تواند منجر به بروز مشکلات پوستی و مو شود، و اگر خیلی شدید باشد، می تواند منجر به مشکلات عصبی و بروز سایر علائم شود.

غذاهای تازه بهترین منابع این ماده مغذی هستند. در مقابل، غذاهای فرآوری و کنسرو شده، میزان این ماده در آن ها کمتر است. برای مثال، مصرف بیش از حد غذاهای کنسرو شده، می تواند سطح بیوتین بدنتان را کاهش دهد. علاوه بر این، مقدار بیوتینی که در غذاهای تازه وجود دارد، به فصل و آب و هوا هم بستگی دارد.

مکمل بیوتین

مصرف مکمل بیوتین به افرادی که کمبود این ماده را دارند، کمک می کند که با سرعت بیشتری این فقدان را جبران کنند. با این حال اگر می خواهید از مکمل این ویتامین استفاده کنید، بهتر است قبل از خرید با پزشکتان مشورت کنید.

خطرات احتمالی مصرف بیوتین

هیچ سند و مدرکی که نشان دهد مصرف مکمل یا غذاهای حاوی این ماده مغذی باعث مسمومیت یا بیماری می شود وجود ندارد. با این حال، ممکن است مصرف همزمان مکمل های بیوتین با سایر داروها، تداخل دارویی داشته باشد. به طور مثال، مصرف همزمان داروهای تشنج و بیوتین، می تواند اثر هر دو دارو را خنثی یا کمتر کند.

بسیار کم پیش می آید که زنان بارداری که از مکمل های خوراکی قبل از زایمان که حاوی این ماده هستند استفاده کنند، به مکمل بیوتین اضافی نیاز داشته باشند.

اگر بیماری خاصی دارید و یا باردار هستید یا به نوزادتان شیر می دهید، حتما قبل از خرید هر مکملی با پزشکتان صحبت کنید و نام دارو هایی که در حال حاضر مصرف می کنید را به پزشکتان بگویید.

پرسش و پاسخ های متداول

سوال:

آیا بیوتین واقعاً می تواند در سلامت مو، پوست و ناخن های موثر باشد؟

پاسخ:

بیوتین یک ماده مغذی و ضروری است که بدن ما برای سوخت و ساز چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها به آن نیاز دارد.

بیشتر افراد از طریق مصرف غذاهای مقوی، بیوتین مورد نیاز بدنشان را تامین می کنند و برخی دیگر از مکمل های آن بهره می برند.

بسیاری از افراد معتقدند که مصرف این مکمل در سلامت پوست و مو و ناخن معجزه می کند. با این حال، تحقیقات نشان داده که مصرف این ویتامین، فقط در افرادی که کمبود بیوتین دارند یا به سندرم ناخن شکننده دچارند، تاثیرات غیر قابل انکاری داشته و در افراد عادی، تاثیر محسوسی نداشته است.

از آنجایی که مصرف مکمل این ویتامین برای اکثر افراد بی خطر است، اگر بیماری خاصی ندارید و باردار یا شیرده نیستید، می توانید برای مدتی آن را مصرف کنید تا تاثیر آن را ببینید.

یادتان باشد که بهترین راه برای داشتن پوست و مو و ناخن خوب، پیروی از یک رژیم غذایی مغذی و مناسب است!

سخن پایانی

بیشتر افراد، مواد غذایی سرشار از بیوتین را از طریق مصرف غذاهای مختلف تامین می کنند. کم اتفاق می افتد که شخصی به کمبود این ماده دچار شود. با این حال، زنان باردار و شیرده باید مراقب سطح بیوتین بدنشان باشند و در صورت صلاح دید پزشک، مکمل آن را مصرف کنند.

می توانید با مصرف غذاهای سرشار از ویتامین، ویتامین های مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. برخی از این غذاها عبارتند از: جگر، تخم مرغ، آووکادو، آجیل و دانه ها.

منبع

بیوتین در چه مواد غذایی وجود دارد

    نظرات بسته شده اند