بزرگترین پستاندار کره زمین


بزرگترین پستاندار کره زمین

اگرچه انسان مسئول اکثر تغییرات به وجود آمده بر روی زمین است اما بحث که به موضوع ابعاد فیزیکی برسد، دیگر انسان‌ها بزرگ ترین جاندارن روی این سیاره نیستند.


به این مطلب امتیاز دهید

امتیاز کلی / 5. تعداد رای:

بزرگ ترین جانداران حال حاضر کره زمین – آب‌زی و خاک‌زی

توسط مهسا شریعتی‌راد · ۱۴ آبان ۱۳۹۷ · ۲ آذر ۱۳۹۷ · ۲۲

دنیای پیرامون ما، پر از موجودات کوچک و بزرگ، کوتاه و طویل است. این‌بار برای شما لیستی از بزرگ ترین جانداران روی کره زمین را بر اساس دسته بندی‌های آبزیان، پستاندارن، خزندگان، پرندگان، دوزیستان و غیره تهیه کرده‌ایم. امیدواریم از خواندنشان لذت ببرید.

۲۰ مورد از بزرگ ترین جانداران روی کره زمین

اگرچه ممکن است انسان مسئول اکثر تغییرات به وجود آمده بر روی زمین باشد اما وقتی بحث به موضوع ابعاد فیزیکی برسد، دیگر انسان‌ها بزرگ ترین جانداران روی این سیاره نیستند. در این لیست خواهیم دید که برخی از بزرگ‌ترین موجوادت این کره خاکی، از درختان، قایق‌ها و حتی خانه‌ها نیز برگ‌ترند.

۱٫ بزرگ ترین جاندار تمام زمان‌ها: وال آبی

وال آبی نوعی پستاندار آبزی است. دارای ۳۰ متر طول و حداقل ۲۰۰ تن وزن می‌باشد. فقط زبان این جاندار چیزی در حدود ۲٫۷ تن وزن دارد و قلب آن ۶۰۰ کیلوگرم است. وال آبی از موجودات ریز میگو مانندی به نام کریل تغذیه می‌کند.

۲٫ سنگین‌ وزن‌ترین جاندار روی خشکی: فیل آفریقایی

این فیل بزرگ‌ترین جاندار خشکی‌زی می‌باشد. جنس مذکر این حیوان دارای ۶ الی ۷٫۵ متر طول، ۳٫۳ متر ارتفاع و ۶ تن وزن دارد، در حالی‌که جنس ماده آن‌ها با داشتن طول ۵٫۴ تا ۶٫۹ متری، ارتفاع ۲٫۷ متری و ۳ تن وزن، به نسبت از ابعاد کوچک‌تری برخوردار است. این جاندار به دلیل سایز بزرگی که دارد تقریبا هیچ دشمن طبیعی ندارد اما بچه‌های تازه به دنیا آمده آن‌ها ممکن است توسط شیرها یا کروکودیل‌ها در معرض خطر قرار گیرند.

۳٫ بلند قدترین حیوان موجود: زرافه

زرافه‌ها پستانداران خشکی‌زی بومی آفریقا می‌باشند که لقب بلند قدترین جاندار زمین را با خود به یدک می‌کشند. این جاندار با داشتن ۵ الی ۶ متر ارتفاع، وزنی در حدود ۱,۶۰۰ کیلوگرم در جنس مذکر و ۸۳۰ کیلوگرم در جنس مونث را دارا می‌باشد. زرافه دارای گردن بسیار طویل (بیش از ۲ متر) است که تقریبا نصف ارتفاع این جاندار را تشکیل می‌دهد.

۴٫ برزگ‌ترین گوشت‌خوار آب‌زی: خوک ماهی فیلی جنوب

خوک ماهی فیلی بزرگ ترین جاندار گوشت‌خوار امروز این کره است. جنس مذکر این خوک ماهی‌ها با داشتن وزنی در حدود ۲۲۰۰ الی ۴۰۰۰ کیلوگرم، ۶ برابر سنگین‌تر از جنس مونث آن‌ها بوده و طولشان ۴٫۵ الی ۵٫۸ متر می‌باشد. خوک ماهی فیلی، هر ۲۰ دقیقه، به عمق ۴۰۰ الی ۱۰۰ متری دریاها، برای شکار کردن ماهی‌ها شیرجه می‌زند.

۵ ۶٫ بزرگ‌ترین گوشت‌خوار خشکی‌زی: خرس قطبی و خرس قهوه‌ای

خرس قطبی و خرس کودیاک (نوعی خرس قهوه‌ای)  به دلیل داشتن سایز مشابه، هر دو در این رده بندی قرار می‌گیرند زیرا مشخص نیست کدام‌یک بزرگ‌تر است. این جانداران با داشتن ارتفاع بیش از سه متر و پهنای ۱٫۶ متری، به ترتیب وزنی در حدود ۱۰۰۳ و ۱۱۳۵ کیلوگرم دارند.

۷٫ بزرگ‌ترین خزنده دنیا: کروکودیل ساکن در آب‌های شور

یک کروکودیل نر بزرگسال، وزنی از ۴۰۹ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم (طول ۴٫۱ تا ۵٫۵ متر) دارد، در حالی‌که نرهای بالغ بیش از ۶ متر طول و فراتر از ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن دارند.این جاندار یک شکارچی فرصت طلب در خشکی و آب محسوب می‌شود.

۸٫ بزرگ‌ترین دوزیست جهان: سمندر غول‌پیکر چینی

این جاندار با داشتن ۱٫۸ متر طول، بزرگ‌ترین سمندر دنیاست. البته با توجه به آلودگی‌های بیش از حد در زیستگاه طبیعی این جاندار، استفاده از آن‌ها در طب سنتی، خوش‌ خوراک بودن در چین و جمع آوری بیش از حدشان، امروزه رسیدن به چنین حدی از رشد در آن‌هاکاملا نادر است.

۹٫ بزرگ‌ترین خرگوش دنیا: خرگوش فلاندری غول پیکر

این خرگوش نژاد قدیمی و اهلی شده از منطقه فلاندر بلژیک است که در اوایل قرن شانزدهم در شهر ژنت شناسایی شدند. وزن این خرگوش می‌تواند به ۱۲٫۷ کیلوگرم برسد و تقریبا ابعادی برابر با یک سگ معمولی دارد.

۱۰٫ بزرگ‌ترین خفاش دنیا: خفاش روباه تاج طلایی غول پیکر

این خفاش‌ها در جنگل‌های بارانی فیلیپین، از میوه‌ها تغذیه می‌کنند. بیش‌ترین وزن آن‌ها ۱٫۵ کیلوگرم بوده و طولشان ۵۵ سانتی متر است. عرض بال‌های آن‌ها در حالت باز به  ۱٫۸ متر و حتی بیشتر از آن می‌رسد.

۱۱٫ بزرگ‌ترین جوندگان دنیا: کپیبارا (Capyba a)

کپیبارا در مناطق گرمسیری و معتدل آمریکای جنوبی، شرق آندس، همیشه در نزدیکی آب ساکن است. کپیباراهای بالغ دارای طول ۱٫۵ متر و ارتفاع ۹۰ سانت هستند و وزنی در حدود ۱۰۵ کیلوگرم دارند.

۱۲٫ بزرگ‌ترین ماهی استخوانی دنیا: خورشید ماهی اقیانوس‌ها

این ماهی‌ها علاوه بر اسکلت‌های غضروفی، اسکلت‌های استخوانی هم دارند. خورشید ماهی یا مولا مولا بزرگ‌ترین ماهی استخوانی اقیانوس‌هاست. شمایلی همچون یک سر متصل به دم دارد و بدن آن نسبتا مسطح است. نوع بالغ آن دارای طول ۱٫۸و عرض  ۲٫۵ متر می‌باشد که وزنی در حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم دارد. این ماهی حتی با ابعاد ۳٫۳ متر طول، ۴٫۲ متر عرض و وزن ۲۳۰۰ کیلوگرم نیز مشاهده شده است.

۱۳٫ بزرگ‌ترین مار دنیا: آناکوندای سبز

این جاندار عظیم الجثه در رودخانه‌های آمریکای جنوبی زندگی می‌کند. حداکثر اندازه مشاهده شده ۷٫۵ متر طول با ۲۵۰ کیلوگرم وزن بوده که البته شایعاتی در خصوص وجود داشتن ماری بزرگ‌تر از این هم به گوش می‌رسد. با آنکه پیتون مشبک جنوب آسیا با ۹٫۷ متر طول از این جاندار طویل‌تر است اما به دلیل داشتن جثه ریزتر، در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرد.

۱۴٫ بزرگ‌ترین پرنده دنیا: شترمرغ

این پرنده بومی دشت‌های آفریقا و عربستان است. یک شترمرغ بزرک نر دارای ۲٫۸ متر ارتفاع و ۱۵۶ کیلوگرم وزن است. تخم این پرندگان ۱٫۴ کیلوگرم وزن دارد که در نوع خودم بزرگ‌ترین تخم مرغ دنیا حساب می‌شود. همچنین این پرندگان می‌توانند با سرعت ۹۷٫۵ کیلومتر بر ساعت بدوند که آن‌ها را سریع‌ترین پرندگان نیز می‌کند. اما قادر به پرواز نیستند.

۱۵٫ سنگین‌ وزن‌ترین پرنده قادر به پرواز دنیا: پلیکان دالماتیان

این پرنده از جنوب شرق اروپا آمده و باتلاق‌های کم عمق دریاچه‌های هند و چین پرواز می‌کند. با داشتن میانگین طول ۱٫۶ تا ۱٫۸ متر طول، بیش از ۳ متر پهنای بال و ۱۱ الی ۱۵ کیلوگرم وزن، این پرنده از بزرگ‌ترین نژاد پلیکان‌ها محسوب می‌شود.

۱۶٫ بزرگ‌ترین بندپای دنیا: خرچنگ عنکبوت ژاپنی

خرچنگ عنکبوت ژاپنی در واقع گونه‌ای از خرچنگ دریایی در آب‌های اطراف ژاپن است که به دلیل قطعه قطعه بودن هر عضو آن و شباهت بسیار به عنکبوت‌ها، در شاخه بندپایان قرار دارد. طولانی‌ترین پاها در بندپایان با ۳٫۸ متر طول، به این جاندار تعلق دارد. وزن این موجود به ۱۹ کیلوگرم می‌رسد. زیستگاه طبیعی آن ژاپن است. از موجودات دریایی صدف‌دار تفذیه می‌کند و دارای طول عمر ۱۰۰ ساله است.

۱۷٫ بزرگ‌ترین حشره دنیا: سوسک‌های گولایث (Golia h)

این سوسک‌ها در زیر زمین جنگل‌های استوایی آفریقا پنهان می‌شوند که با داشتن ۱۰۰ گرم وزن و ۱۱٫۵ سانت طول، از سنگین و بزرگ‌ترین حشرات جهان به حساب می‌آیند.

۱۸٫ بزرگ‌ترین ماهی در آب‌ها: کوسه نهنگ

با داشتن بیش از ۱۲ متر طول این گونه از کوسه‌ها در زمره بزرگ‌ترین ماهی‌ها قرار می‌گیرند. وزن آن‌ها بیش از ۲۴ تن است اما با داشتن چنین جثه عظیمی تنها از پلانکتون‌ها تغذیه می‌کنند. به دلیل ظاهر بسیار زیبا، این نهنگ‌ها که ساکن آب‌های مناطق گرمسیر هستند، در معرض شکار انسان‌ها قرار دارند.

۱۹٫ بزرگ‌ترین سرپایان دنیا: ماهی مرکب کلوسال

با آن‌که در اینترنت به صورت اغراق شده‌ای طول این ماهی مرکب را از ۱۸ الی ۲۷ متر ذکر می‌کنند، بزرگ‌ترین نوع ثبت شده آن دارای ۱۴ متر طول بوده است. این جاندار با داشتن چشم‌هایی به قطر ۲۵ سانتی‌متر، بزرگ‌ترین چشم‌های دنیا را نیز به خود اختصاص می‌دهد.

۲۰٫ بزرگ‌ترین سخت‌پوست دنیا: ایزوپاد غول‌پیکر

با داشتن ۷۶ سانتی‌متر طول و ۱٫۷ کیلوگرم وزن، این جاندار در رده بزرگ‌ترین سخت پوستان قرار می‌گیرد. ایزوپاد ساکن آب‌های اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و اقیانوس هند بوده و از خانواده میگوها و خرچنگ‌ها محسوب می‌شود.

۱۵ زبان expa ded collapsed

بزرگترین موجودات زنده

بزرگ ترین درخت

بزرگترین موجود زنده بر روی زمین را می‌توان با توجه به تعاریف مختلف اندازه ارگانیسم، مانند: جرم، حجم، مساحت، طول یا ارتفاع، سنجید.

محتویات

جانوران در حال زندگی روی زمین

باور بر این است که یک عضو راسته آب‌بازان به نام نهنگ آبی (نام علمی: ‘Balae op e a musculus’) بزرگترین جانوری است که تاکنون وجود داشته‌است.

این جدول، سنگین‌ترین جانوران خشکی را معرفی می‌کند. همچنین گراز دریایی نیز یک جانور خشکی به حساب آمده زیرا بیشتر وقت خود را (بر خلاف فیل دریایی) بر روی خشکی می‌گذراند. همچنین اکنون تصمیم بر آن شده است که فیل آفریقایی به صورت دو گونه جدا از هم به نام‌های فیل بیشه آفریقایی (فیل بوش آفریقایی) و فیل جنگلی آفریقایی در نظر گرفته شود.۱۴

مهره‌داران

جانوران پستاندار (پستانداران)

باور بر این است که سنگین‌ترین و بزرگترین ددپا، اسپینوسور در میانه‌های کرتاسه بوده که ۱۵ تا ۱۸ متر بلندی و ۹ تن جرم داشته است.

بزرگترین پستاندار کره زمین

    نظرات بسته شده اند

مطلب بعدی مطلب قبلی